Klaster Turystyki Zdrowotnej – wspólna oferta medyczno-sanatoryjna Regionu

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa


Kilka podmiotów z woj. kujawsko-pomorskiego powołało do życia Klaster Turystyki Zdrowotnej. Jest to pierwsze przedsięwzięcie, które pozwoli na wspólną ofertę kompleksowych usług sanatoryjnych i zdrowotnych naszego regionu, oraz ich aktywną promocję skierowaną m.in do turystów z Europy Zachodniej i krajów Zatoki Perskiej. Wśród planowanych działań będzie uruchomienie nowego połączenia lotniczego z jednym ze skandynawskich portów. Liderem inicjatywy jest Port Lotniczy Bydgoszcz. W ramach klastra aktywnie działa też m.in. Uzdrowisko Ciechocinek, Uzdrowisko Solanki oraz lecznice Gizińscy i Citomed.

Współpracę w ramach klastra zawiązało 8 podmiotów. Jest to jedna z największych tego typu inicjatyw w sektorze turystyki zdrowotnej w Polsce, która angażuje podmioty samorządowe
i komercyjne operujące w sektorze sanatoryjnym, usług medycznych i rehabilitacyjnych, transportowym, hotelowym oraz rekreacyjnym.

Oferta uzdrowiskowa i lecznicza regionu w połączeniu z potencjałem hotelowym oraz możliwością szybkiej i komfortowej podróży drogą lotniczą pozwoli na otworzenie regionu na turystykę zdrowotną z zagranicy. Celem jest zwiększenie liczby gości z Europy Zachodniej, w tym ze Skandynawii. Klaster liczy również na turystów z regionu Zatoki Perskiej, którzy już odwiedzają uzdrowiska i kliniki w województwie.

– To pierwsza tak szeroka i spójna inicjatywa współpracy między podmiotami z różnych sektorów na rzecz rozwoju turystyki zdrowotnej w naszym regionie.  Potencjał i doświadczenie zaangażowanych podmiotów pozwala stworzyć kompleksowe produkty jakich nie oferują inne regiony w Polsce i realnie zwiększyć ilość odwiedzających nas turystów z zagranicy. Turystyka medyczna to również dodatkowe możliwości rozwoju dla Portu Lotniczego, które już teraz przygotowuje się do tego tworząc m.in. specjalne „ścieżki szybkiej obsługi” dedykowane pacjentom w – powiedział Tomasz Moraczewski, Prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz i jeden z inicjatorów Klastra.

Klaster Turystyki Zdrowotnej tworzą Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek, Lecznice Citomed, Centrum Medyczne Gizińscy, Thorn, Fundacja Rozwoju Energetyki Odnawialnej i Ochrony Zdrowia, Szkoła Języka Angielskiego w Toruniu oraz „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław. Inicjatywa uzyskała już dofinansowanie z funduszy unijnych m.in. na stworzenie strategii rozwoju oraz promocji usług zdrowotnych oferowanych przez podmioty w regionie. Obecnie złożony został kolejny wniosek obejmujący szereg działań wspierających promocję i sprzedaż usług zdrowotnych przez zrzeszone podmioty.

Wśród planowanych działań Klastra jest uruchomienie stałego połączenia lotniczego do jednego z portów w Skandynawii. Przeprowadzone analizy pokazały, że kierunek ten posiada duży potencjał i może znacząco wpłynąć na sukces działań sprzedażowo-promocyjnych Klastra. Zapewni bowiem szybki i wygodny dostęp do poszukiwanych w krajach skandynawskich wysokiej jakości i atrakcyjnych cenowo usług medycznych. W zasięgu branych pod uwagę lotnisk mieszka nawet kilka milionów  osób. Są tam również duże skupiska Polonii, w tym mieszkańców naszego regionu, dla których bezpośrednie połączenie lotnicze z Bydgoszczą będzie stanowić duże udogodnienie.

W ramach Klastra stworzona zostanie m.in. nowoczesna platforma elektroniczna (portal internetowy), która wspierać będzie promocję i sprzedaż, ale także zarządzanie relacjami i obsługę turystów z Polski i zagranicy. Pozwoli ona m.in. na szybką i wygodną rezerwację wybranej oferty członków Klastra oraz na kontakt z dedykowanymi konsultantami, którzy będą mogli dokonać prekwalifikacji optymalnych usług dla pacjentów. Zaplanowane zostały także wizyty studyjne w krajach, które zgodnie z analizami będą stanowiły grupę docelową działań Klastra. Zostaną przygotowane obcojęzyczne materiały promocyjne jak też zaplanowano kampanię promocyjną wykorzystującą linie lotnicze i udział w międzynarodowych targach turystycznych.

–  –  Możliwość wygodnego połączenia lotniczego to duży atut naszego regionu w oczach turystów z Europy Zachodniej, ale też możliwość otwarcia się na klientów z dalszych obszarów jak np. Skandynawii i dalszych odległości.  Liczymy, że będzie to obiecujący kierunek.  W celu stworzenia oferty dopasowanej do wymogów takich klientów będziemy w ramach Klastra współpracować z ekspertami i organizacjami, które specjalizują się w obsłudze tego typu klientów. Dotyczy to m.in szkoleń dla personelu czy też tworzenia ofert uwzględniających różnice kulturowe – powiedział Tadeusz Chęsy, Prezes Uzdrowiska Solanki.

Inicjatywy klastrowe pozwalają w pełni wykorzystać potencjał regionu w zakresie turystyki zdrowotnej. Wpływają one nie tylko na rozwój przedsiębiorstw branży sanatoryjno-medycznej w województwie, ale poprzez podnoszenie jakości usług i wprowadzanie nowej oferty, budują  markę regionu w Polsce i na świecie jako destynacji turystki  zdrowotnej –  powiedział Edward Hartwich, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

PREZENTACJA KLASTRA

 

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

Początek wakacyjnych podróży i słoneczna niespodzianka na zimę z wylotem z Bydgoszcz

Bydgoskie lotnisko zaczęło wakacje – pierwsi turyści polecieli do tureckiej Antalyi! Goście oglądali Port od kuchni. Zimą polecimy z Coral...

Więcej…

I kwartał 2024 roku w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.

71 938 Pasażerów wyruszyło w podróż z Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. w I kwartale 2024 roku, co stanowi 110% wykonania...

Więcej…

Sezon letnich podróży w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

Moc czarterowych kierunków, sezonowe rejsy do Krakowa i regularne loty trzech przewoźników. Taki będzie rozpoczynający się w niedzielę 31 marca,...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia