Przewóz zwierząt

Przed wylotem należy zapoznać się z przepisami dotyczącymi przewozu zwierząt, które obowiązują zarówno w kraju, do którego Państwo się wybierają, jak i w krajach, w których będą Państwo mieli przesiadki.

Przydatne informacje dotyczące przewozu zwierząt towarzyszących do państw Unii Europejskiej oraz do państw trzecich, znajdą Państwo na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Zanim zdecydują się Państwo na podróż ze zwierzęciem, prosimy upewnić się u przewoźnika, czy przewóz zwierząt na pokładach samolotów linii, którą zamierzają Państwo odbyć lot, jest dozwolony. Linie lotnicze Ryanair co do zasady nie zezwalają na przewóz zwierząt. Na niektórych trasach dopuszczalny jest jednak przewóz psów przewodników/asystentów.

przewóz zwierząt

Jeżeli linia lotnicza dopuszcza przewóz zwierząt na pokładach swojej floty, radzimy poinformować przewoźnika o zamiarze przewozu zwierzęcia już w trakcie rezerwacji, ale nie później niż na 48 godzin przed wylotem.

Najczęściej przewóz zwierząt wykonywany jest przez przewoźników odpłatnie. Informację odnośnie wysokości opłaty powinni Państwo uzyskać w trakcie dokonywania rezerwacji oraz w zakładce „Tabela opłat” lub „Opłaty dodatkowe” zamieszczonej na stronie internetowej przewoźnika.

Zwierzęta na pokładzie samolotu muszą być przewożone w odpowiednich klatkach. Wyjątek stanowią psy przewodnicy, ale niektóre linie wymagają, aby pies przewodnik był w uprzęży i kagańcu. Prosimy upewnić się co do wymogów przewoźnika zanim rozpoczną Państwo podróż.

Klatka, w której przewożone będzie zwierze musi być odpowiednio duża tak, aby zwierzę mogło swobodnie stać, obrócić się i położyć.

Warunki przewozu zwierząt powinny być określone w regulaminach przewoźników lotniczych. Często regulaminy przewoźników nazwane są „Warunkami dotyczącymi podróży”, „Warunkami przewozu” lub „Ogólnymi warunkami przewozu” i o nie należy pytać przewoźników, bądź samodzielnie je wyszukać na stronie internetowej przewoźnika.

Psy przewodnicy

Przewóz certyfikowanych psów przewodników (właściciel powinien posiadać przy sobie dokument potwierdzający, iż zwierzę posiada status psa przewodnika) jest dozwolony w kabinie samolotu bez dodatkowych opłat. Warto zauważyć, że ograniczenia stosowane zazwyczaj przez przewoźników odnośnie formy transportu zwierząt (przewóz w klatkach) nie dotyczą psów przewodników. Psy przewodnicy o większych rozmiarach mogą podróżować siedząc na podłodze, podczas gdy mniejsze mogą znajdować się na kolanach swoich właścicieli.

Nie znalazłeś informacji, których szukasz?

Zapraszamy do kontaktu z infolinią lotniskową pod numerem +48 52 365 47 00

Poznaj
nasze lotnisko

Historia