F-16 wylądował w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

 To pierwsze w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A. lądowanie samolotu wielozadaniowego General Dynamics F-16 Fighting Falcon z zastosowaniem systemu hamowania BAK-12. Wojskowa maszyna będzie serwisowana w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 S.A. należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

To ważny moment dla Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, bowiem jest to początek współpracy z amerykańską spółką AAR Government Services INC w zakresie remontu samolotów wielozadaniowych. Bydgoska firma należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej jako jedyna w kraju prowadzi serwis F-16.

To również ważny moment dla Portu Lotniczego Bydgoszcz, będącego stałym partnerem WZL-2. Lądowanie myśliwca F-16 było możliwe, dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu hamowania BAK-12 (Barrier Arresting Kit 12). Czyli systemu składającego się z dwóch bębnowych absorberów energii, połączonych liną wychwytującą ułożoną na drodze startowej, dzięki której możliwe jest wyhamowanie pędzącego samolotu.

Port Lotniczy Bydgoszcz na co dzień odgrywa w regionie istotną rolę, pełniąc funkcję okna na świat Kujaw i Pomorza. Infrastruktura naszego lotniska jest jednak ważna również z punktu widzenia militarnego. Dzięki współpracy z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 w Bydgoszczy odgrywamy ważną rolę dla bezpieczeństwa naszego kraju oraz wszystkich państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego. – mówi Edward Hartwich, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.   

Lądowanie samolotu wielozadaniowego F-16 było skomplikowanym zadaniem, złożonym z wielu procesów. Zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa dla całej operacji było kluczowe. Samo rozstawienie systemu BAK-12 zajęło kilka godzin. Tym bardziej cieszymy się, że wraz z WZL-2 ustaliliśmy harmonogram pracy w taki sposób, by nie zakłócał on prowadzenia cywilnej działalności lotniska, a nasi Pasażerowie zgodnie z planem zrealizowali swoją podróż z regionalnego lotniska. – mówi Monika Mejsner-Hermelin, Członek Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.

F-16 zwane również „jastrzębiem” będą serwisowane w bydgoskich zakładach przez 5 lat. Dzięki współpracy z WZL-2 na płycie Lotniska Bydgoszcz zobaczyć możemy również inne ciekawe, wojskowe maszyny. To między innymi Herkules C-130, MIG-29 i Su-22.


 

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

Początek wakacyjnych podróży i słoneczna niespodzianka na zimę z wylotem z Bydgoszcz

Bydgoskie lotnisko zaczęło wakacje – pierwsi turyści polecieli do tureckiej Antalyi! Goście oglądali Port od kuchni. Zimą polecimy z Coral...

Więcej…

I kwartał 2024 roku w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.

71 938 Pasażerów wyruszyło w podróż z Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. w I kwartale 2024 roku, co stanowi 110% wykonania...

Więcej…

Sezon letnich podróży w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

Moc czarterowych kierunków, sezonowe rejsy do Krakowa i regularne loty trzech przewoźników. Taki będzie rozpoczynający się w niedzielę 31 marca,...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia