Atrakcje Kijowa

Złote kopuły

Połyskujące w słońcu złociste kopuły cerkwi to chyba najbardziej charakterystyczna sceneria pocztówek z Kijowa. Trzeba przyznać, że ich widok jest iście bajkowy – zwłaszcza gdy odwiedzimy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Ławrę Peczerską czy Sobór Miłości Bożej. Złote kule bynajmniej nie są jedynym, co zwraca uwagę w stolicy Ukrainy. Zabytkowa część Kijowa zapewni miłośnikom historycznych monumentów naprawdę wiele wrażeń. Zwłaszcza że znajdziemy tu prawdziwie eklektyczną mieszankę stylów: średniowieczną Złotą bramę (zrekonstruowaną pod koniec XX w.), socrealistyczne budynki wzdłuż głównej alei miasta, czyli Chreszczatyku, zbudowaną w stylu mauretańskim Kienesę (czyli świątynię) karaimską. Różnorodnie? A to tylko wybrane przykłady.

Majdan

Odwiedzając Kijów nie sposób nie trafić do miejsca ważnego z perspektywy stosunkowo niedawnych wydarzeń polityczno-społecznych. Mowa tu o Placu Niepodległości, zwanym Majdanem. To właśnie Majdan przed 17 laty stał się areną słynnej pomarańczowej rewolucji.

Prypeć - Muzeum Czarnobylskie

Kijów nie pozwala zapomnieć również o katastrofie czarnobylskiej elektrowni atomowej. Turyści mogą odwiedzić poświęcone temu wydarzeniu muzeum, a nawet uczestniczyć w jednej z popularnych ostatnio wycieczek do Prypeci i Czarnobyla. Jeśli w czasie swojej podróży po Ukrainie nie planujesz wycieczki do Czarnobyla, warto rozważyć wizytę w multimedialnym Muzeum Czarnobylskim  upamiętniającym wybuch reaktora atomowego w 1986 roku.

Muzeum Jednej Ulicy / Stacja Arsenalna

Jeśli wszystko, to jest opisane powyżej brzmi nieco zbyt poważnie jak na wakacyjny trip, nie dajcie się zwieść - w Kijowie jest sporo fenomenalnych ciekawostek turystycznych! Takich jak choćby Muzeum Jednej Ulicy (jest nią Andriejewski Zjazd), które dokumentuje jej losy z czasów wielokulturowego, różnorodnego Kijowa z przełomu XIX i XX wieku. Równie ciekawa i intrygująca może okazać się... podróż kijowskim metrem. Jeśli bowiem Waszym oczom ukaże się Stacja Arsenalna, możecie z dumą odnotować, że tym oto sposobem znaleźliście się na najniżej położonej stacji metra na świecie.

Cerkiew św. Andrzeja

Zjazd Świętego Andrzeja to jedna z najciekawszych ulic Kijowa. Góruje nad nią przepiękna Cerkiew św. Andrzeja. Podążając w dół tą stromą ulice kierujemy się w kierunku Padołu mogąc się zachwycać niesamowitym klimatem okolicznych kramów z lokalnymi pamiątkami, a także pięknymi zabudowaniami. Niedaleko zlokalizowany jest dom Michaiła Bułhakowa a także "kijowski Park Güell", czyli Aleja Pejzażowa.

Meżyhiria

Meżyhiria - całkiem blisko Kijowa, a świat jak z bajki. Historię niesamowicie luksusowej rezydencji byłego prezydenta Ukrainy możesz przeczytać w artykule na naszej stronie (link poniżej).

Muzeum Miniatur i Muzeum Wojny - pomnik Matki Ojczyzny

Muzeum Miniatur to niezwykłe miejsce. Pchła w złoconych butach? Jest. Szachownica na główce szpilki? Nie ma problemu.  Złoty, nieprzekraczający wysokości 0,8 mm bohatera „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupery? Tak, jest tam i on! Autorem tych wszystkich małych cudów jest Nikolaj Siadristyj – artysta wszystkie prace wykonał ręcznie igłą, której końcówka była 20 mniejsza od ziarenka maku!

Z kolei Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej to olbrzymi kompleks nie tylko dla fanów sił zbrojnych. Na terenie muzeum znajduje się monumentalny pomnik Matka Ojczyzny. Mierząca ponad 60 metrów postać w jednej ręce trzyma olbrzymi miecz, a w drugiej dzierży tarczę z godłem ZSRR. To jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji Kijowa. Warto zobaczyć drugi brzeg rzeki właśnie z tej perspektywy.

Kijowski funikular

Kolejka miejska w Kijowie, która łączy między sobą historyczny Stary Kijów oraz Padół. Funikular porusza się po wzgórzu znanym pod nazwą Wołodymyrśka hirka (ukr. Володимирська гірка), gdzie otwiera się wspaniały widok na rzekę Dniepr.

Muzeum Lotnictwa

Gratka dla miłośników lotnictwa, kolekcja samolotów (nie tylko militarnych) tuż przy Lotnisku Żulany.

Taki więc Kijów – z bogatym dziedzictwem historycznym i kulturalnym, ale i miejscami atrakcyjnymi w nieoczywisty sposób – czeka na odwiedziny, których z całą pewnością nie zapomnicie.

Niespełna dwie godziny lotu z Bydgoszczy

Loty z Bydgoszczy do Kijowa są dostępne od 31 października dwa razy w tygodniu:

Bydgoszcz-Kijów Odlot Przylot
w środy 17:35 20:20
w niedziele 17:45 20:30
Kijów-Bydgoszcz Odlot Przylot
w środy 20:55 21:50
w niedziele 21:05 22:00

 

Kup bilet

Bilety dostępne są w sprzedaży na stronie www.ryanair.com, w biurach podróży oraz w kasie biletowej Portu Lotniczego Bydgoszcz (52 365 47 00).

*Uwaga! W dniach: 17.11, 24.11, 1.12, 8.12, 15.12 obowiązuje zmieniony rozkład. Szczegóły na stronie przewoźnika.

Poznaj
nasze lotnisko

Historia