„Zielone” inwestycje w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

Lotnisko Bydgoszcz inwestuje w energię pozyskiwaną ze słońca. To jedna z pierwszych tego typu instalacji na polskich lotniskach, która zapewni zieloną energię dla Portu, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i wpłynie na redukcję emisji CO2. Zgoda Urzędu Lotnictwa Cywilnego kończąca etap pozyskiwania niezbędnej dokumentacji na budowę instalacji fotowoltaicznej otrzymana. Ogłosiliśmy przetarg na budowę instalacji.

Inwestycje w odnawialne źródła energii to ogólnoświatowy trend, w który wpisuje się także polityka zrównoważonego rozwoju w Porcie Lotniczym Bydgoszcz. Pierwszym etapem budowania niezależności energetycznej jest utworzenie instalacji fotowoltaicznej o mocy blisko 50kW. Instalację tworzyć będzie ponad 100 paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych nieopodal naszej bazy technicznej. Ich dokładną liczbę oraz projekt poznamy po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu umowy. Pozwoli ona przede wszystkim zredukować wydatki na energię elektryczną oraz w znaczny sposób przyczyni się do poprawy jakości naszego środowiska. Z wyliczeń Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że dzięki czystej energii wyprodukowanej w takiej instalacji OZE, uda się zredukować emisję CO2 o ponad 32 tony rocznie, co odpowiada CO2 wychwytywanej przez ponad 500 drzew w ciągu 10 lat. Inwestycja wpisuje się w założenia rozwoju regionalnego lotniska zapisane w Planie Generalnym dla Portu Lotniczego Bydgoszcz 2014-2034 zatwierdzonym przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w dniu 28.08.2014 r.

Port Lotniczy Bydgoszcz, od lat podczas kolejnych inwestycji poszukuje możliwie najbardziej ekologicznych rozwiązań i kieruje się zasadami zrównoważonego zużycia energii. To pozytywnie wpływa nie tylko na wynik finansowy Spółki, optymalizację kosztów, ale przede wszystkim na dobro naszej Planety – mówi Tomasz Moraczewski, Prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz SA. – Inwestycje w alternatywne, ekologiczne źródła energii takie jak budowa instalacji fotowoltaicznej i w perspektywie kolejnych lat farmy fotowoltaicznej zapewnią bezpieczeństwo energetycznie nie tylko dla naszego lotniska, także dla mieszkańców regionu.

W świadomości każdego Europejczyka rośnie potrzeba troski o nasze wspólne środowisko, dlatego Port Lotniczy Bydgoszcz podczas każdej inwestycji, ekologię stawia jako jeden z priorytetów. W ubiegłym roku, dyżurni Lotniska Bydgoszcz otrzymali nowoczesny, a przede wszystkim ekologiczny, zeroemisyjny samochód Nissan Leaf. To pierwszy w naszym Porcie samochód w 100% napędzany energią elektryczną. W najbliższej przyszłości planowany jest zakup kolejnych aut napędzanych silnikiem elektrycznym, tak by w przyszłości cała flota jaką posiadamy była w pełni ekologiczna.

Inwestycją realizowaną z myślą o naszych Pasażerach, a przy tym o środowisku była przebudowa parkingu zakończona w 2020 roku. Chcieliśmy by nowy system parkingowy nie tylko zapewniał dostęp do rezerwacji online, czy płatności mobilnych jednym z zadań było zastosowanie takich rozwiązań, które pozwoliły na zredukowanie zapotrzebowania energii elektrycznej. Na parkingu zamontowane zostało nowoczesne, ledowe oświetlenie. Także oznaczenie parkingu po zmroku, kasy samoobsługowe oraz szlabany wjazdowe zostały zaprojektowane w taki sposób, by przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu Pasażerom, były także ekologiczne.

Regularnie wymieniane są także wszystkie źródła światła w Porcie Lotniczym Bydgoszcz. Żarówki starego typu zastępowane są nowymi, ledowymi świetlówkami. Te inwestycje prowadzone są zarówno w części ogólnodostępnej naszego Portu, a także w części lotniskowej lotniska.

Naszymi działaniami, dążymy do maksymalnego możliwego zredukowania poboru energii, tworząc przy tym wizję Portu Lotniczego Bydgoszcz, o którym z dumą będziemy mogli mówić „Green Airport”.

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

Goście z Azji w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.

Województwo Kujawsko-Pomorskie gościło przedstawicieli Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej, któremu przewodniczy prezes Hu Xinyuan. Wizyta w ramach Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego, była również...

Więcej…

Corendon Airlines rozpoczyna loty z Bydgoszczy do Turcji!

Z bydgoskiego lotniska już możemy latać na wakacje. Do siatki portu dołączył kolejny turecki przewoźnik z rejsami do Antalyi. Inauguracyjny...

Więcej…

Początek wakacyjnych podróży i słoneczna niespodzianka na zimę z wylotem z Bydgoszcz

Bydgoskie lotnisko zaczęło wakacje – pierwsi turyści polecieli do tureckiej Antalyi! Goście oglądali Port od kuchni. Zimą polecimy z Coral...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia