Zagrożenia związane z FOD

O tym czym jest FOD, jakie stanowi zagrożenie dla statków powietrznych oraz jakie są procedury zgłaszania znalezienia FOD – rozmawialiśmy z Dyrektorem Pionu Technicznego Karolem Gilem.

1. Każdy pracownik Portu Lotniczego Bydgoszcz odbywa regularne szkolenia, na których poruszane są kwestie bezpieczeństwa. Jednak by usystematyzować wiedzę przypomnijmy – czym jest FOD?

FOD to nic innego, jak przedmiot który może stanowić zagrożenie dla statku powietrznego. To między innymi elementy bagażu, opakowania po jedzeniu i napojach, gazety, dokumenty, torby foliowe, przedmioty metalowe, tj. śruby, części pojazdów, statków powietrznych lub urządzeń lotniskowych.

2. Dlaczego FOD może stanowić zagrożenie dla statku powietrznego?

Stopień zagrożenia zależny jest od rodzaju znalezionego obiektu. Zassanie nawet niewielkiego przedmiotu przez silnik może doprowadzić do uszkodzenia jego łopatek. Natomiast najechanie na przedmiot o dużej objętości może doprowadzić do katastrofy. Mniejsze zagrożenie stanowi na przykład urwana etykieta bagażowa. Jednak każdy element niepożądany może doprowadzić do incydentu. Stąd, istotne jest by w takich miejscach jak droga startowa, drogi kołowania, czy stanowiska postojowe zwracać szczególną uwagę na zachowanie porządku.

3. W takim razie, co jako pracownik lotniska mogę zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożenia dla statku powietrznego, spowodowanego przez FOD?

Przede wszystkim, nie można ignorować zagrożenia. Trzeba budować świadomość, że takie obiekty stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników lotniska, a dbanie o bezpieczeństwo operacji lotniczych jest podstawowym obowiązkiem i celem, każdej osoby przebywającej na terenie lotniska. . Trzeba również wziąć pod uwagę, że samoloty poruszają się głównie środkiem drogi kołowania i drogi startowej. Poruszając się pojazdem najlepiej jechać bliżej pobocza, w przypadku np. usterki samochodu, gdy coś z niego odpadnie to szanse, że znajdzie się akurat w miejscu, gdzie porusza się statek powietrzny, maleją. Choć taka sytuacja, oczywiście dalej stanowi zagrożenie.

4. Będąc w strefie zastrzeżonej zauważyłem, że na polu manewrowym znajduje się jakiś niepożądany przedmiot. Jakie są procedury, co powinienem zrobić?

Bezwzględnie należy zatrzymać pojazd, którym się poruszamy, usunąć przedmiot z nawierzchni i schować go np. do schowka samochodu. Niezwłocznie musimy to również zgłosić dyżurnemu Portu wskazując miejsce gdzie znaleziono przedmiot. Jeżeli przedmiot wygląda jak część pojazdu lub samolotu, podejmowane są odpowiednie działania mające na celu identyfikacje pochodzenia elementu.

5. Na końcu może przypomnijmy najważniejsze numery telefonów lub miejsca, gdzie mogę zgłosić wystąpienie zagrożenia, a nie mam możliwości osobistego usunięcia FOD z pola manewrowego.

Pamiętajmy, że fakt znalezienia/zauważenia FOD, należy niezwłocznie zgłosić Dyżurnemu Operacyjnemu Portu Lotniczego. Można to wykonać np. pod numerem telefonu 515 060 250 lub korzystając z radiotelefonu. Dyżurny oceni sytuacje i rozdysponuje odpowiednie służby do usunięcia zagrożenia. Pamiętajmy, żeby dokładnie wskazać miejsce, jaki rodzaj przedmiotu, który znaleźliśmy/zauważyliśmy. Jeśli nie możemy go usunąć – poinformujmy o tym podczas rozmowy.

Opracował: M.Dul

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

Początek wakacyjnych podróży i słoneczna niespodzianka na zimę z wylotem z Bydgoszcz

Bydgoskie lotnisko zaczęło wakacje – pierwsi turyści polecieli do tureckiej Antalyi! Goście oglądali Port od kuchni. Zimą polecimy z Coral...

Więcej…

I kwartał 2024 roku w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.

71 938 Pasażerów wyruszyło w podróż z Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. w I kwartale 2024 roku, co stanowi 110% wykonania...

Więcej…

Sezon letnich podróży w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

Moc czarterowych kierunków, sezonowe rejsy do Krakowa i regularne loty trzech przewoźników. Taki będzie rozpoczynający się w niedzielę 31 marca,...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia