Wybierasz się w podróż? Pamiętaj o…

Coraz częściej wybieramy samolot jako środek transportu, by dostać się na wakacje, do rodziny lub prowadzić sprawy biznesowe. O czym należy pamiętać przygotowując się do lotu i będąc na lotnisku?

Przed lotem warto sprawdzić limity bagażowe. Każda linia lotnicza ma inne wymagania dotyczące ilości sztuk bagażu, ich wymiarów i wagi. Szczegółowych informacji na ten temat dostarczą strony internetowe linii lotniczych oraz nasz punkt informacji. – mówi Artur Niedźwiecki z Biura Prasowego Portu Lotniczego Bydgoszcz.

Niezmienne są natomiast przepisy dotyczące zawartości bagażu podręcznego. Pamiętać należy o tym, aby płyny przewożone w kabinie samolotu nie znajdowały się w pojemnikach większych niż 100ml. Muszą one również być umieszczone w zbiorczym pojemniku o objętości nie przekraczającej jednego litra. Dodatkowe informacje dot. przedmiotów zabronionych w bagażu podręcznym można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Przed wyruszeniem w drogę na lotnisko warto sprawdzić czy posiadamy wszystkie dokumenty uprawniające do podróży. Dowód osobisty lub paszport oraz wydrukowaną kartę pokładową (jeśli wymagany jest samodzielny wydruk). W przypadku rejsów wakacyjnych, lotów do Rzymu czy Frankfurtu kartę pokładową możemy odebrać na lotnisku od  touroperatora lub podczas odprawy przy stanowisku check-in. Również przy tym stanowisku dokonujemy przekazania dużego bagażu- rejestrowanego, który zostanie umieszczony w luku  pod pokładem samolotu.

 

Kolejnym etapem jest przejście do kontroli bezpieczeństwa, wykonywanej przez pracowników bydgoskiego lotniska. Aby przejść kontrolę szybko i sprawnie zalecamy umieszczenie wszystkich metalowych przedmiotów przenoszonych przy sobie w specjalnych kuwetach. Również zbiorczy pojemnik z płynami i sprzęt elektroniczny powinny zostać umieszczone w kuwetach.

 

W przypadku lotów poza terytorium UE lub poza Strefę Schengen konieczne jest przejście przez kontrolę graniczną. W drodze do docelowego gate (wskazanego na ekranach informacyjnych oraz na kartach pokładowych) napotkamy na swojej drodze stanowiska kontrolerskie funkcjonariuszy Straży Granicznej. Przypominamy, że od 7 kwietnia br. obowiązują nowe przepisy odprawy granicznej, które obligują funkcjonariuszy do przeprowadzania szczegółowej kontroli granicznej. Wiąże się to z wydłużeniem procedury.

Wszystkim pasażerom, niezależnie od kierunku wylotu zalecamy jak najszybsze przybycie na lotnisko. Warto również mieć pod ręką kartę pokładową oraz stosowny dokument tożsamości. Będziemy posługiwać się nimi kilkukrotnie w drodze do samolotu. – mówi Artur Niedźwiecki z Biura Prasowego Portu Lotniczego Bydgoszcz. – Nie należy również na żadnym etapie pozostawiać bagażu bez opieki. Bagaż taki może zostać uznany za niebezpieczny, a pasażer może zostać ukarany przez Straż Graniczną mandatem. Dodatkowo bagaż pozostawiony na terenie lotniska może być powodem ewakuacji terminala, co dodatkowo może utrudnić pozostałym pasażerom podróż. Z wylotem często związane są silne emocje, jednak apelujemy o pilnowanie wszystkich bagaży podczas pobytu na lotnisku. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności właścicielowi, jak i pozostałym podróżnym. – dodaje.

Ostatnim etapem przed przejściem do samolotu jest punktualne stawienie się przy gate. Czas zamknięcia gate jest umieszczony na karcie pokładowej. Planując podróż polecamy stawić się na lotnisku z odpowiednim wyprzedzeniem gwarantującym sprawne przejście przez wszystkie etapy w drodze do samolotu. Pasażerowie, którzy przy gate stawią się po jego zamknięciu mogą spotkać się z odmową wpuszczenia na pokład.

Podczas przechodzenia do samolotu należy kierować się do schodów wskazanych na karcie pokładowej. Samą kartę pokładową okazujemy ostatni raz po wejściu na pokład samolotu. Należy ją jednak zachować do momentu wylądowania w porcie docelowym. Ułatwi to wszelkie reklamacje kierowane do przewoźników związane z opóźnieniami czy zagubionym bagażem.

Pasażerów, którzy wciąż posiadają pytania dotyczące swojej podróży zapraszamy do kontaktu z punktem informacji Portu Lotniczego Bydgoszcz. Pracownicy lotniska czekają na wasze pytania pod numerem telefonu 52 365 47 00. Dodatkowe informacje znajdują się również na stronie internetowej Portu w sekcji „Dla podróżnych”.

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

Sezon letnich podróży w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

Moc czarterowych kierunków, sezonowe rejsy do Krakowa i regularne loty trzech przewoźników. Taki będzie rozpoczynający się w niedzielę 31 marca,...

Więcej…

2023 rok w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.

366 067 Pasażerów odprawił w 2023 roku Port Lotniczy Bydgoszcz S.A. Natomiast w sezonie letnim minionego roku pobiliśmy rekord odprawionych Pasażerów...

Więcej…

Do Krakowa na majówkę z wylotem z Bydgoszczy!

Połączenie, które cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Kujaw i Pomorza ponownie, w sezonie letnim, dołączy do siatki połączeń Portu Lotniczego...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia