Samoloty w BZG w czerwcu 2014

Od poczatku czerwca na bydgoskim lotnisku gościliśmy kilka wyjątkowo ciekawych samolotów, które w obiektywach aparatów uwiecznili bydgoscy spotterzy.

Od 4 czerwca na Djerbę lata tunezyjski przewoźnik Nouvelair. Nouvelair to linia lotnicza, która prowadzi działalność już od 1989 roku. W swojej flocie dysponuje samolotami Airbus, w tym jedenastoma sztukami A-320 oraz dwoma A-321.
Na trasie Bydgoszcz-Djerba w każdą środę lata samolot Airbus A-320.

Loty czarterowe do Heraklionu wykonywane są przez czeskiego przewoźnika SmartWings, który głównie obsługuje połączenia po Europie. Właścicielem linii jest największe w Czechach prywatne przedsiębiorstwo Travel Service należące do Icelandair Group Company – holdingu zrzeszającego kilkanaście innych firm z branży turystycznej. SmartWings rozpoczął działalność w 2004 roku przyjmując kod IATA należący niegdyś do słowackich linii Tatra Airlines.

Najwięcej lotów czarterowych z BZG wykonuje jednak Enter Air (kod linii ICAO: ENT), który jest polską czarterową linią lotniczą. Firma Enter Air powstała w listopadzie 2009 roku. W roku 2013 samoloty Enter Air przewiozły w kraju oraz za granicą ponad 1,3 mln pasażerów. Enter Air lata samolotami Boeing 737, obecnie dysponuje flotą 13 samolotów typu Boeing 737-400 oraz 737-800.

Co ciekawe, jeden z lotów tego przewoźnika został wykonany nowo zakupionym samolotem w barwach poprzedniego właściciela. Enter Air SP-ENU – to ex D4-CBY z TACV Cabo Verde Airlines – jeszcze nieprzemalowany. Nazwa pod kabiną (Praia) to nazwa stolicy Republiki Zielonego Przylądka.

W tym roku po raz pierwszy loty czarterowe wykonywać będzie przewoźnik Small Planet. Small Planet Airlines to czarterowa litewska linia lotnicza założona w 2007. Linia obecnie dysponuje flotą 8 samolotów (jeden Boeing 737-300 oraz 7 samolotów Airbus 320). Loty na Rodos odbywać się będą samolotem Airbus A-320.

W czerwcu także przewoźnik Ryanair zmienił nieco barwy. Jedna z operacji na trasie Bydgoszcz-londyn Stansted wykonana była samolotem Boeing 737-800 w malowaniu Boeinga promującym Dreamlinera.
18 czerwca natomiast zmieniło się nie tylko malowanie samolotu, ale także przewoźnik. Lot w zastępstwie Ryanair wykonany był przez słowackiego przewoźnika czarterowego Air Explore. Zgodnie z zapowiedzią Ryanair, takich zmian można spodziewać się częściej.

Pozostałe statki powietrzne, które w BZG wykonywały operacje, to m.in. odlatujący do bazy w Krzesinach F-16 i wojskowy samolot CASA.

F-16 odlatuje z BZG

CASA w Bydgoszczy

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

Ferie zimowe w Dubaju z wylotem z Bydgoszczy

Ferie zimowe w Dubaju? Z wylotem z Bydgoszczy? To możliwe! Na Kujawach i Pomorzu, temperatura w ostatnich dniach nie przekracza...

Więcej…

Przyjazd do Polski spoza strefy Schengen

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji Podróżni niezależnie od środka transportu...

Więcej…

Wylot do Wielkiej Brytanii – zmiany w przepisach!

Wszyscy podróżni przybywający do Wielkiej Brytanii od 30 listopada są zobowiązani do przystąpienia do testu PCR w dniu 2. lub...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia