Samoloty w BZG w czerwcu 2014

Od poczatku czerwca na bydgoskim lotnisku gościliśmy kilka wyjątkowo ciekawych samolotów, które w obiektywach aparatów uwiecznili bydgoscy spotterzy.

Od 4 czerwca na Djerbę lata tunezyjski przewoźnik Nouvelair. Nouvelair to linia lotnicza, która prowadzi działalność już od 1989 roku. W swojej flocie dysponuje samolotami Airbus, w tym jedenastoma sztukami A-320 oraz dwoma A-321.
Na trasie Bydgoszcz-Djerba w każdą środę lata samolot Airbus A-320.

Loty czarterowe do Heraklionu wykonywane są przez czeskiego przewoźnika SmartWings, który głównie obsługuje połączenia po Europie. Właścicielem linii jest największe w Czechach prywatne przedsiębiorstwo Travel Service należące do Icelandair Group Company – holdingu zrzeszającego kilkanaście innych firm z branży turystycznej. SmartWings rozpoczął działalność w 2004 roku przyjmując kod IATA należący niegdyś do słowackich linii Tatra Airlines.

Najwięcej lotów czarterowych z BZG wykonuje jednak Enter Air (kod linii ICAO: ENT), który jest polską czarterową linią lotniczą. Firma Enter Air powstała w listopadzie 2009 roku. W roku 2013 samoloty Enter Air przewiozły w kraju oraz za granicą ponad 1,3 mln pasażerów. Enter Air lata samolotami Boeing 737, obecnie dysponuje flotą 13 samolotów typu Boeing 737-400 oraz 737-800.

Co ciekawe, jeden z lotów tego przewoźnika został wykonany nowo zakupionym samolotem w barwach poprzedniego właściciela. Enter Air SP-ENU – to ex D4-CBY z TACV Cabo Verde Airlines – jeszcze nieprzemalowany. Nazwa pod kabiną (Praia) to nazwa stolicy Republiki Zielonego Przylądka.

W tym roku po raz pierwszy loty czarterowe wykonywać będzie przewoźnik Small Planet. Small Planet Airlines to czarterowa litewska linia lotnicza założona w 2007. Linia obecnie dysponuje flotą 8 samolotów (jeden Boeing 737-300 oraz 7 samolotów Airbus 320). Loty na Rodos odbywać się będą samolotem Airbus A-320.

W czerwcu także przewoźnik Ryanair zmienił nieco barwy. Jedna z operacji na trasie Bydgoszcz-londyn Stansted wykonana była samolotem Boeing 737-800 w malowaniu Boeinga promującym Dreamlinera.
18 czerwca natomiast zmieniło się nie tylko malowanie samolotu, ale także przewoźnik. Lot w zastępstwie Ryanair wykonany był przez słowackiego przewoźnika czarterowego Air Explore. Zgodnie z zapowiedzią Ryanair, takich zmian można spodziewać się częściej.

Pozostałe statki powietrzne, które w BZG wykonywały operacje, to m.in. odlatujący do bazy w Krzesinach F-16 i wojskowy samolot CASA.

F-16 odlatuje z BZG

CASA w Bydgoszczy

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

Informacja dla odlatujących do Londynu oraz Birmingham

Od 19.07.2021 r. osoby przybywające do Wielkiej Brytanii z krajów z listy pomarańczowej zwolnione są z obowiązku kwarantanny oraz wykonania...

Więcej…

Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc ugościły małopolskich dziennikarzy

Bydgoska Wenecja, średniowieczna starówka w Toruniu, Chełmno – Miasto zakochanych i uzdrowiskowy Inowrocław. To tylko niektóre z miejsc, jakie odkryć...

Więcej…

Informacja dla odlatujących do Irlandii

Od 19.07.2021 r. osoby dorosłe oraz dzieci w wieku od 12 do 17 roku życia podróżujące z Polski i pozostałych...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia