„Miasteczko” wojsk USA

W ramach największych po 1989 roku w Polsce ćwiczeń wojskowych – ANAKONDA 16 – na terenie bydgoskiego Portu Lotniczego powstało tymczasowe „miasteczko” wojskowe. Na lotnisku będą też w najbliższych dniach lądować i startować samoloty wojskowe NATO transportujące sprzęt oraz żołnierzy, których obsługę zapewni Port Lotniczy.

W związku z ćwiczeniami ANAKONDA 16 oraz operacją „Dragoon Ride II” po północnej stronie pasa startowego bydgoskiego lotniska rozlokowano ok. 500 żołnierzy  amerykańskich z 2 Pułku Kawalerii oraz ciężki sprzęt w tym: transportery opancerzone, wozy łączności, ciągniki i ciężarówki. Znalazł się tu również punkt sztabowy oraz centrum łączności.

Amerykanie, stacjonujący na stałe w Vilseck, będą doskonalić zdolności szybkiego przemieszczania się z wykorzystaniem sieci drogowej. Pokonując trasę ponad 2400 km żołnierze przejadą przez terytorium Niemiec, Czech, Polski, Estonii, Litwy i Łotwy i będą uczestniczyć w międzynarodowych ćwiczeniach, w tym w ANAKONDA 16. Zakończenie Dragoon Ride II przewidziano na 15 czerwca – tego dnia kawalerzyści mają dotrzeć do estońskiej bazy Tapa.

W najbliższych dniach bydgoski Port będzie też obsługiwał liczne loty transportujące żołnierzy oraz sprzęt wojskowy. Będą wśród nich samoloty C130 Hercules oraz śmigłowce CH-47 Chinook.

Bydgoskie lotnisko to od lat ważny element systemu infrastruktury lotnictwa wojskowego w Polsce. Cieszymy się, że możemy pomóc w realizacji tak ważnego wydarzenia jak ćwiczenia ANAKONDA 16. W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu maszyn wojskowych. Część z tych operacji będzie miała charakter CARGO. Dzięki ostatnim inwestycjom w infrastrukturę i sprzęt do obsługi maszyn jesteśmy w stanie sprostać wysokim wymaganiom stawianym nam przez armię amerykańską. Nie bez znaczenia są również nasze powierzchnie magazynowe, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie sprzętu i zaopatrzenia „- mówi Tomasz Moraczewski, Prezes Portu Lotniczego w Bydgoszczy.

ANAKONDA-16 jest szóstą edycją ćwiczenia, trzecią w wymiarze międzynarodowym, z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych 24 państw sojuszniczych i partnerskich. Ćwiczenie jest najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym Sił Zbrojnych RP w 2016 r i prowadzone będzie w dniach 07-17 czerwca br. W ćwiczeniach biorą udział wojska z 18 krajów członkowskich NATO oraz 5 państw partnerskich.

 

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

Wakacje w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A. rozpoczęte!

Pierwsi Pasażerowie do tureckiej Antalyi właśnie wystartowali! Lato 2023 będzie historycznie najdłuższym sezonem lotów czarterowych w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.,...

Więcej…

Kraków wraca do siatki połączeń Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.!

Wakacje tuż tuż, a my mamy dobre wieści – mieszkańcy regionu znów polecą z Bydgoszczy do Krakowa! Polskie Linie Lotnicze...

Więcej…

I kwartał 2023 roku z kolejnym wzrostem liczby Pasażerów

65 294 Pasażerów obsłużył w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku, Port Lotniczy Bydgoszcz S.A., co stanowi ponad 188% wykonania w...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia