Krajowa Administracja Skarbowa edukuje pasażerów PLB

Muszelka z plaży, oryginalny upominek, regionalna wędlina… Czasem dopiero na granicy, okazuje się, że z wakacji zabraliśmy pamiątki, za które grozi nam w Polsce wysoka grzywna, albo od 3 do 5 lat więzienia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek na lotnisku, warto poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy w kraju, do którego wyjeżdżamy.

Dziś turyści odlatujący z Portu Lotniczego Bydgoszcz mieli niecodzienną okazję na żywo, w hali odlotów regionalnego lotniska, obejrzeć (i dotknąć!) eksponaty wykonane z dzikich zwierząt, których przewożenia zabrania Konwencja Waszyngtońska CITES. Wakacje to czas wzmożonego ruchu lotniczego, Funkcjonariusze KAS skorzystali z ostatnich dni sezonu urlopowego, by przypomnieć o zasadach podróżowania.

Pasażerowie dowiedzieli się czym jest Służba Celno-Skarbowa – w szczególności o jej zadaniach z zakresu ochrony dziko żyjących gatunków roślin i zwierząt oraz zapobiegania przywozowi nielegalnych środków i substancji.

W tegorocznej ofercie lotów wakacyjnych regionalnego lotniska znajdziemy takie kierunki jak turecka Antalya i bułgarskie Burgas. To miejsca, z których Pasażerowie zabiorą mnóstwo wspomnień. Warto jednak zadbać przed odlotem, by były to tylko dobre wspomnienia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wracając z urlopu, można nabawić się sporych kłopotów! Wystarczy, że zabierze ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić.

Kłopotliwe muszelki i azjatyckie medykamenty – w 2021 r. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała 20,9 tys. okazów CITES.

Dlaczego nie można zabrać ze sobą znalezionych na plaży muszli czy koralowców?

Takie pamiątki są modne. Turyści, nawet jeśli ich nie kupują, często próbują oderwać kawałek rafy. Wyobraźmy sobie, co się dzieje, gdy tak robi tylko co dziesiąty turysta. Poza tym przyzwolenie na przewożenie takich przedmiotów automatycznie stwarza sprzyjające warunki do rozwoju nielegalnego handlu. W efekcie rafa w Morzu Śródziemnym już teraz jest zdewastowana, a chronione zwierzęta są poławiane, aby pozyskać z nich modne muszle.

Więcej informacji na stronach podatki.gov.pl i granica.gov.pl.


Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała też specjalny poradnik turystyczny, który zawiera niezbędne wiadomości dla podróżnych przekraczających granice naszego kraju.

Sprawdź co, i w jakiej ilości możesz przewozić przez granicę, żeby nie wpakować się w kłopoty. Główne informacje, które znajdziesz w poradniku to m.in.:

  • Jakie są wymagane dokumenty do podróży poza granice Polski dla podróżnych i pojazdów samochodowych;
  • Jak przygotować się do kontroli granicznej i kontroli bezpieczeństwa na lotniskach;
  • Jakie towary, o jakiej wartości są zwolnione z opłat celnych w transporcie lądowym, lotniczym i morskim;
  • Jakiej wartości środki płatnicze należy zgłosić podczas kontroli granicznej i celnej;
  • Jakie są ograniczenia w przywozie i wywozie towarów z krajów trzecich, i jakie dodatkowe wymagania należy spełnić;
  • Jakie są wymagane dokumenty i zasady przekraczania granicy przez osoby niepełnoletnie;
  • Jakie są regulacje dotyczące przewożenia roślin, zwierząt, żywności, produktów leczniczych, dóbr kultury, broni i amunicji;
  • Jak nie stać się ofiarą przemytników narkotyków

Szczegóły dostępne na stronie Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

Majorka z Bydgoszczy bliżej niż ci się wydaje!

Wakacje pod palmami? Leć z Bydgoszczy do Palmy! Majorka to kolejny letni kierunek, który dołączył do siatki połączeń regionalnego lotniska....

Więcej…

Goście z Azji w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.

Województwo Kujawsko-Pomorskie gościło przedstawicieli Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej, któremu przewodniczy prezes Hu Xinyuan. Wizyta w ramach Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego, była również...

Więcej…

Corendon Airlines rozpoczyna loty z Bydgoszczy do Turcji!

Z bydgoskiego lotniska już możemy latać na wakacje. Do siatki portu dołączył kolejny turecki przewoźnik z rejsami do Antalyi. Inauguracyjny...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia