Konstelacje dobrych miejsc

Zapraszamy w Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc!

Kraina niezależnych miast, zróżnicowanych kulturowo przestrzeni i szanujących swą historyczną tożsamość ludzi. Kujawsko-Pomorskie wymyka się definicjom, zaskakuje i intryguje. Nie pozwala się sobą znudzić, odkrywając wciąż nowe oblicza. Ma w swym krajobrazie meandrujące rzeki, dzikie ostępy, piaszczyste leśne dukty, łagodne doliny, solne bogactwa, prehistoryczne osady, surowe gotyckie mury, strzegące tajemnic baszty. Miasta o bogatym kolorycie, z rozmachem kreujące teraźniejszość, świadome swych walorów i odważnie kreślące przyszłość. Choć nauczone gospodarności, hołdujące technice i rzemiosłu, nie zapominają o swym, zapisanym przed wiekami w gwiazdach, dziedzictwie. Wybierz lot do Bydgoszczy i odkryj zakątki naszego regionu, budując własną konstelację podróży!

Bydgoszcz to miasto organicznie związane z wodą. Odkryjesz to na Szlaku TeH₂O, który łączy rzekę, ludzi i rzemiosło w ciekawą miejską opowieść. Wyspa Młyńska to jedno z najbardziej urzekających miejsc. Znad otaczającej ją rzeki Młynówki wyrastają XIX-wieczne zabudowania, zwane Wenecją Bydgoską. Z tarasu Młynów Rothera rozpościera się malownicza panorama miasta. Bydgoszcz jest też doskonałą bazą wypadową w pobliskie Konstelacje, czyli różnorodne krainy Kujaw i Pomorza.

 

Dolina Dolnej Wisły to kraina slow & flow. Idealna na niespieszne zwiedzanie miejsc pamiętających zakon krzyżacki, menonickich osadników, dzielnych flisaków. Czaruje sielskim krajobrazem i otwartymi przestrzeniami, w których zieleń przetyka się ze wstęgą Wisły i ceglaną czerwienią gotyku Chełmna, Grudziądza, ruin zamków krzyżackich. Smakuje śliwkami, jabłkami starych odmian, miodem, serami, pełną aromatu nadwiślańskich ziół jagnięciną i gęsiną oferowanymi na Szlaku „Niech Cię Zakole”. Skosztuj…

Pałuki są jak centrum edukacji pod gołym niebem. Tu całym sobą chłoniesz wiedzę – co pagórek to inna historia! Z otchłani dziejów wyłania się Biskupin: w wehikule czasu migają sceny z epoki kamienia, kultury łużyckiej, wczesnego średniowiecza. Przez bramy epok wiedzie linia kolejki wąskotorowej. W muzeum w Wenecji, opodal ruin zamku diabła weneckiego, odpoczywają wysłużone parowozy i wagoniki. Lubostroń zachwyca pałacem niczym Villa Rotonda z Vicenzy. Pałuki to też postindustrialna Cukrownia Żnin. Przyjedź – warto!

Bory Tucholskie Rezerwat Biosfery UNESCO, to miejsce, w którym człowiek i natura funkcjonują w prawdziwej harmonii. Leśny region zaskoczy Cię swoim dziedzictwem – górniczymi tradycjami kopalni Montania w Pile Młyn, ujętym w akwedukt skrzyżowaniem dróg wodnych w Fojutowie, indiańską historią Sat-Okha w Wymysłowie. Jeśli chcesz uciec od codzienności i doświadczyć kojącej mocy przyrody wszystkimi zmysłami – dobrze trafiłeś! Odpocznij…

Poznaj
nasze lotnisko

Historia