Europejski certyfikat dla BZG

Port Lotniczy w Bydgoszczy jako pierwsze lotnisko w Polsce z sukcesem przeprowadził proces konwersji certyfikatu według przepisów unijnych. Wydany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego certyfikat potwierdza wypełnienie przez Port wszystkich unijnych wymogów i regulacji. Jego posiadanie to przede wszystkim możliwość dostosowywania zasobów, procedur i inwestycji w infrastrukturę do rzeczywistych potrzeb lotniska, wynikających z wielkości obsługiwanego ruchu lotniczego i jego charakteru. Tym samym pozwoli na optymalizację kosztów i procesów.

Certyfikat został wydany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego na wniosek Prezesa Portu Lotniczego w Bydgoszcz. Został on uzyskany w drodze konwersji posiadanego certyfikatu krajowego i jest wydany bezterminowo. Nowa unijna certyfikacja dostosowana jest do najnowszych standardów i najlepszych praktyk UE w zakresie lotnisk. Jednak to co jest szczególnym wyróżnikiem i benefitem dla każdego posiadającego go portu lotniczego to możliwość dostosowywania zasobów, procedur czy planów inwestycyjnych do rzeczywistych potrzeb danego lotniska. Pozwoli to optymalizować ponoszone koszty, jak też tak usprawniać procedury, aby zapewniały one jak najlepszą obsługę pasażerów i pełne bezpieczeństwo operacji lotniczych. Poza aspektami finansowo-organizacyjnymi certyfikacja to także większa wiarygodność Portu dla linii lotniczych i potwierdzenie najwyższej jakości obsługi.

„Cieszymy się, że jako pierwsze w Polsce, nasze lotnisko zakończyło z sukcesem procedurę unijnej certyfikacji. To długi proces, który wymagał dostosowania wielu procedur i spełnienia licznych wymogów formalnych. Jednak efektem będą bardzo wymierne benefity dla Portu na najbliższe lata. Dotychczas musieliśmy spełniać wiele kosztownych, nieproporcjonalnych do skali działalności wymogów. Dzięki większej elastyczności przepisów regulujących unijny certyfikat i wynikającej z nich optymalizacji wydatków, będziemy mogli zaoferować liniom lotniczym lepsze warunki finansowe co powinno przełożyć się na bardziej atrakcyjne ceny biletów dla pasażerów – powiedział Tomasz Moraczewski, Prezes Portu Lotniczego w Bydgoszczy.

Przeprowadzony w ramach procedury audyt certyfikacyjny lotniska zakończył się pozytywnym wynikiem i potwierdził, że lotnisko w Bydgoszczy spełnia wszystkie normy i zalecane metody postępowania oraz wymagania przepisów unijnych. Wskazał też, że Port posiada odpowiednią infrastrukturę, wyposażenie, potencjał ludzki i procedury operacyjne niezbędne, aby zapewnić bezpieczne wykonywanie operacji lotniczych.

„Unijna certyfikacja bydgoskiego portu była pierwszą w Polsce i wymagała stworzenia oraz zastosowania zupełnie nowych procedur. Jej sfinalizowanie nie byłoby możliwe bez otwartości i współpracy ze strony Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który zapewnił na każdym etapie wsparcie merytoryczne dla zespołu Portu zaangażowanego w proces” – dodaje Tomasz Moraczewski.

Nowe wymogi i regulacje Unii Europejskiej na podstawie których wydaje się certyfikat europejski mają na celu uporządkowanie i ujednolicenie we wszystkich krajach Wspólnoty stosowanych dotychczas wymagań dla lotnisk określonych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

Goście z Azji w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.

Województwo Kujawsko-Pomorskie gościło przedstawicieli Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej, któremu przewodniczy prezes Hu Xinyuan. Wizyta w ramach Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego, była również...

Więcej…

Corendon Airlines rozpoczyna loty z Bydgoszczy do Turcji!

Z bydgoskiego lotniska już możemy latać na wakacje. Do siatki portu dołączył kolejny turecki przewoźnik z rejsami do Antalyi. Inauguracyjny...

Więcej…

Początek wakacyjnych podróży i słoneczna niespodzianka na zimę z wylotem z Bydgoszcz

Bydgoskie lotnisko zaczęło wakacje – pierwsi turyści polecieli do tureckiej Antalyi! Goście oglądali Port od kuchni. Zimą polecimy z Coral...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia