Chorwacja – nowe zasady podróżowania

Dubrownik z wylotem z Bydgoszczy

 

1 lipca 2013 r. Chorwacja oficjalnie stała się członkiem Unii Europejskiej. Port Lotniczy Bydgoszcz oferuje wyloty do Dubrownika w każdy czwartek o godzinie 19.55. Poniżej znaleźć można najważniejsze informacje związane z podróżowaniem w tym kierunku wg nowych zasad.

Przystąpienie Chorwacji do Unii Europejskiej nie znaczy równoczesnego wstąpienia do strefy Schengen. Oznacza to, iż co prawda przy odprawie biletowo – bagażowej wystarczy posiadanie jedynie dowodu osobistego (dotąd wymagany był paszport) ,ale nie zwalnia to podróżnego z odbycia kontroli granicznej. Podróżni Ci również nie będą już mogli korzystać z zakupów w strefie wolnocłowej, gdyż te mogą robić tylko podróżujący poza Unię Europejską.

Od teraz wyjeżdzający do Chorwacji powinni także pamiętać o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokonuje się tego w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyrobienie karty teoretycznie trwa kilka minut, należy jednak pamiętać, iż w okresie letnim, ze względu na dużą grupę starających się o kartę, może to potrwać dłużej. Karta umożliwia korzystanie z opieki zdrowotnej w Chorwacji, ale tylko w placówkach publicznych.

Duża zmiana zapowiada się w zakresie użytkowania telefonów komórkowych w tzw. roamingu. Ceny tej usługi spadną aż dziesięciokrotnie. Cena za połączenie do Polski zmaleje do max. 1 zł (netto) za minutę połączenia. Przed podróżą dobrze jest sprawdzić ofertę swojego opertora w tym zakresie.

Oczywiście nie zmienia się waluta obowiązująca w Chorwacji i jest to KUNA. Jedna kuna to ok 60 gr.
W Chorwacji jednak nader chętnie przyjmowane są płatności w EURO.

Wejście do Unii Europejskiej nie spowoduje też zapewne obniżenia cen za usługi gastronomiczne. Filiżanka kawy zatem, w dużych ośrodkach turystycznych, może kosztować nawet do 50 zł. Na kawę polecamy zatem wybrać się do małej kafejki w mniej uczęszczanym miejscu.

Obecnie Chorwacja, dzięki funduszom unijnym, będzie inwestować w infrastrukturę turystyczną. Zmiany te odczujemy jednak dopiero w kolejnych latach. Ogólna tendencja zakłada zmniejszenie liczby tak popularnych wśród Polaków kwater prywatnych na rzecz nowoczesnej bazy hotelowej.

Sprawdź oferty wakacji w Chorwacji z wylotem z Bydgoszczy!

Zapraszamy!

 

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

WIZZ poleci z Bydgoszczy!

WIZZ AIR w Kujawsko-Pomorskim! To wydarzenie, na które czekali przede wszystkim nasi Pasażerowie oraz miłośnicy lotnictwa. Węgierskie linie lotnicze WIZZ...

Więcej…

Nowe połączenie do Bristolu

Irlandzki przewoźnik uruchamia kolejne połączenie z Lotniska Bydgoszcz. Bristol – to kierunek wskazywany przez Pasażerów jako jeden z najbardziej oczekiwanych...

Więcej…

Do Krakowa na weekend!

Koniec października to początek sezonu zimowego, a wraz z nim wprowadzone zostaną  ważne zmiany dla podróżujących do Krakowa – loty...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia