Brexit

1 stycznia 2021 Brexit w pełni wszedł w życie. Co się zmieniło? Jakie dokumenty potrzebne są, by lecieć do UK? Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje dla podróżnych udających się do Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania oficjalnie wyszła z Unii Europejskiej 1 lutego 2020 roku, jednak do końca roku obowiązywał okres przejściowy i nie odczuwaliśmy większych zmian. Od 1 stycznia Brexit w pełni wszedł w życie. Co w praktyce się zmieni?

    • Wiza nie jest wymagana, jeśli udajemy się do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, lub by odwiedzić rodzinę i pozostajemy na terenie UK do sześciu kolejnych miesięcy (dotyczy obywateli UE). W przypadku wyjazdu do pracy lub na studia, wymagane są odpowiednie wizy.
    • Do końca września obywatele państw UE mogą podróżować z dowodem osobistym lub paszportem, jednak od 1 października 2021 konieczny będzie paszport (ważny przez minimum pół roku w momencie przekraczania granicy). Musimy też przygotować się na kontrolę graniczną, uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu oraz posiadać wystarczające środki utrzymania.
    • trzeba będzie pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia na podróż w tym medycznego, bo karty EKUZ przestaną na Wyspach obowiązywać. Trwają prace nad modelem, który pozwoli zapewnić opiekę medyczną unijnym obywatelom w Wielkiej Brytanii i Brytyjczykom w UE, ale póki co trzeba zapewnić to sobie samodzielnie.
    • Polskie prawo jazdy upoważnia do jeżdżenia na Wyspach przez 12 miesięcy, potem należy wyrobić sobie brytyjski dokument. Warto mieć też przy sobie na wszelki wypadek zieloną kartę pojazdu, którą możemy otrzymać u swojego ubezpieczyciela.
    • Udając się do Wielkiej Brytanii ze swoim pupilem, trzeba będzie mieć przy sobie certyfikat zdrowia zwierzęcia wydany przez weterynarza nie wcześniej niż na 10 dni przed wyjazdem. Do tego zwierzę musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
    • Niestety skończyła się gwarancja darmowego roamingu. Trzeba sprawdzić, jak podchodzi do tego nasz operator telefoniczny, by nie narazić się na dodatkowe koszty..
    • Lecąc na Wyspy Brytyjskie możemy wwieźć 200 sztuk papierosów oraz 42 litry piwa, 18 litrów wina niemusującego, 9 litrów wina musującego i innego alkoholu poniżej 22 proc. albo 1 litr alkoholu powyżej 22 proc. Z Wielkiej Brytanii na teren Unii Europejskiej podróżni w ogóle nie będą mogli wwieźć mięsa, mleka i zawierających je produktów. Poważne ograniczenia dotyczą też przewozu roślin. W sprawie szczegółów najlepiej pytać służby KAS

Poznaj
nasze lotnisko

Historia