Bezpieczne wakacje na lotnisku i nie tylko…

Jakie procedury obowiązują przed wylotem? Jak wygląda lotnisko od kuchni? Port Lotniczy Bydgoszcz wznawia program edukacyjnych wycieczek. Wycieczka na lotnisku to okazja do doskonalenia praktycznych umiejętności, a także szkolenia z zakresu bezpieczeństwa przed wakacjami.

W czwartek, 24 czerwca uczniowie klasy o profilu Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych z Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy poznali tajniki pracy Portu Lotniczego Bydgoszcz oraz specyfikę służby w Straży Granicznej. Dla tych uczniów lotnictwo to pasja. Dzięki wycieczce poznali procedury jakie przechodzą pasażerowie podczas podróży, zapoznali się z „dobrymi praktykami”, mającymi na celu właściwe przygotowanie się do podróży samolotem, a także zdobyli wiedzę z zasad ochrony i profilaktyki w związku z epidemią koronawirusa.

– Port lotniczy to ogromna i złożona organizacja, której zasadniczym zadaniem jest stworzenie odpowiednich warunków do obsługi pasażerów i towarów odbywających podróże przy wykorzystaniu statków powietrznych. Poważnym wyzwaniem staje się zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom korzystającym z usług portu lotniczego, zwłaszcza w trakcie zbliżającego się wypoczynku. – mówi mjr SG Rafał Grzejszczak, p.o Komendanta Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy. – „Bezpieczne wakacje na lotnisku i nie tylko” to wspaniała, wspólna inicjatywa Portu Lotniczego Bydgoszcz oraz funkcjonariuszy i pracowników z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy, która zmierza do podjęcia działań w celu zapewnienia bezpiecznego wypoczynku młodzieży, jak również mające  na celu właściwe przygotowanie się do podróży  samolotem.

Praca na lotnisku jest niewątpliwie ciekawa, jednak podczas operacji lotniczej nie ma miejsca na błędy. Cieszymy się, że coraz więcej szkół ma w swojej ofercie kierunki szkolące przyszłych pracowników portów lotniczych. Zauważamy, że młodzież coraz częściej zaraża się pasją do lotnictwa i chce rozwijać się w tym obszarze. Mamy nadzieję, że tak jak i dzisiaj, również w przyszłości, na rynku pracy nie zabraknie specjalistów w tej dziedzinie. – mówi Tomasz Moraczewski, Prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz. – Na lotnisku współpraca z funkcjonariuszami Straży Granicznej jest bardzo ważna dla zapewnienia bezpieczeństwa podróżującym. Cieszymy się, że funkcjonariusze pracujący przy Porcie Lotniczym Bydgoszcz zaangażowali się w przekazywanie młodzieży dobrych nawyków podczas podróży samolotem.

Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pełnienia służby w Straży Granicznej, jej głównych wyzwaniach. Funkcjonariusze opowiedzieli o swojej pracy, jak również zaprezentowali sprzęt do prowadzenia działań minersko-pirotechnicznych, którego używają podczas codziennej służby. Dodatkowo, w  trakcie spotkania omówione zostały zasady zachowania się w przypadku zauważenia tzw. „bagażu bez opieki na lotnisku”, a następnie przybliżono zasady prowadzonego naboru do służby w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej w Warszawie.

Przyszli technicy lotniskowych służb operacyjnych podczas wycieczki poznali infrastrukturę Portu Lotniczego Bydgoszcz, a także zadania realizowane przez pracowników lotniska. Zainteresowanie w uczniach wzbudził sprzęt wykorzystywany podczas operacji lotniczych. Wycieczka była również okazją do przybliżenia pracy strażaków z Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Część z uczniów po wycieczce zadeklarowała, że po ukończeniu szkoły chciałaby pełnić służbę w Straży Granicznej lub pracować w Porcie Lotniczym Bydgoszcz.

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

Majorka z Bydgoszczy bliżej niż ci się wydaje!

Wakacje pod palmami? Leć z Bydgoszczy do Palmy! Majorka to kolejny letni kierunek, który dołączył do siatki połączeń regionalnego lotniska....

Więcej…

Goście z Azji w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.

Województwo Kujawsko-Pomorskie gościło przedstawicieli Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej, któremu przewodniczy prezes Hu Xinyuan. Wizyta w ramach Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego, była również...

Więcej…

Corendon Airlines rozpoczyna loty z Bydgoszczy do Turcji!

Z bydgoskiego lotniska już możemy latać na wakacje. Do siatki portu dołączył kolejny turecki przewoźnik z rejsami do Antalyi. Inauguracyjny...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia