„Akcja Zima” w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.

21 grudnia to pierwszy dzień kalendarzowej zimy, jednak w Porcie Lotniczym Bydgoszcz SA, w tym roku już w nocy z 28 na 29 października, rozpoczęła się coroczna „Akcja Zima”. To kolejne z działań wpisujących się w wysokie standardy bezpieczeństwa na lotniskach.

 Prawdziwie piękny, zimowy krajobraz w Porcie Lotniczym Bydgoszcz pojawił się wraz z początkiem grudnia. Biała aura nas nie zaskoczyła i mimo pierwszych, obfitych opadów śniegu, wszystkie statki powietrzne, mogły bezpiecznie startować i lądować na drodze startowej naszego lotniska. Już od blisko dwóch miesięcy w gotowości są pracownicy Działu Utrzymania i Eksploatacji Lotniska wyposażeni w specjalistyczny sprzęt.

W lotnictwie na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo Pasażera i operacji lotniczych. Tymi priorytetowymi wartościami kierujemy się także podczas prac w trakcie „Akcji zima”. Utrzymanie techniczne lotniska planujemy i koordynujemy w taki sposób, by droga startowa oraz płyty postojowe zawsze spełniały najwyższe normy bezpieczeństwa i były gotowe przyjąć statek powietrzny oraz naszych Pasażerów – mówi Karol Gil, Dyrektor Pionu Technicznego w Porcie Lotniczym Bydgoszcz SA. – Do „Akcji zima” przygotowujemy się już latem, wówczas cały sprzęt wykorzystywany do utrzymania lotniska przechodzi przeglądy techniczne, prowadzimy także prace konserwatorskie.

 Do oczyszczania drogi startowej i płyt postojowych Lotniska Bydgoszcz stosujemy wysokiej klasy, specjalistyczny sprzęt. Są to przede wszystkim trzy oczyszczarki lotniskowe Overaasen RS400. Zestaw składa się z pługa o szerokości ponad 6,6 metra, szczotki roboczej o szerokości 5,5 metra oraz dmuchawy o wydajności 40 000 m3/h.

Równie ważne jest odśnieżenie dróg technicznych, które służą jako drogi dojazdowe, m.in. do
schrono-hangarów oraz płyt postojowych. Do utrzymania tych dróg wykorzystywane są dwa ciągniki
z pługiem – tego typu maszyny wykorzystywane są również do prac na drogach publicznych.

Inną ciekawą i równie ważną dla bezpieczeństwa Podróżujących procedurą jest odladzanie samolotu, co dzieci często nazywają – „myciem samolotu”. I nic w tym dziwnego, bo odladzanie statków powietrznych przypomina mycie aut. Jednak jest to procedura znacznie bardziej skomplikowana i nie ma na celu poprawy estetyki samolotu, a raczej usunięcie lodu między innymi z elementów mechanicznych i powierzchni sterowych skrzydeł oraz statecznika. Do tego procesu wykorzystywane są dwa pojazdy Vestergaard Elephant My, często nazywanych „Słoniami”.

Ciekawostką jest, że operator wykonujący odladzanie, może z kabiny umieszczonej na dźwigu samodzielnie kierować pojazdem.

W ramach akcji zima zakupiliśmy 35 tysięcy litrów płynu do odladzania statków powietrznych oraz 10 ton granulatu do odladzania nawierzchni. Od końca października, nasi pracownicy pełnią całodobowe dyżury, by opady śniegu i marznącego deszczu nigdy nas nie zaskoczyły. Zakończenie „Akcji Zima” zaplanowane zostało na koniec marca, o ile warunki atmosferyczne na to pozwolą.

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

Wakacje na Rodos

RODOS Starożytne zabytki, malownicze miasteczka, klimatyczne tawerny, przepiękne plaże, dźwięki cykad wieczorną porą… W jaki sposób doświadczyć tego wszystkiego podczas...

Więcej…

Przepisy wjazdowe do Irlandii i Wielkiej Brytanii

Od godz. 4.00 dnia 7 stycznia 2022 r. osoby w pełni zaszczepione oraz osoby poniżej 18 r.ż. są zwolnione z...

Więcej…

Od 15 grudnia obowiązkowe testy dla podróżujących spoza strefy Schengen

Od 15 grudnia wszyscy pasażerowie przybywający do Polski spoza Unii Europejskiej i spoza strefy Schengen (za wyjątkiem państw: Irlandia, Bułgaria,...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia