„Akcja Zima” w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.

21 grudnia to pierwszy dzień kalendarzowej zimy, jednak w Porcie Lotniczym Bydgoszcz SA, w tym roku już w nocy z 28 na 29 października, rozpoczęła się coroczna „Akcja Zima”. To kolejne z działań wpisujących się w wysokie standardy bezpieczeństwa na lotniskach.

 Prawdziwie piękny, zimowy krajobraz w Porcie Lotniczym Bydgoszcz pojawił się wraz z początkiem grudnia. Biała aura nas nie zaskoczyła i mimo pierwszych, obfitych opadów śniegu, wszystkie statki powietrzne, mogły bezpiecznie startować i lądować na drodze startowej naszego lotniska. Już od blisko dwóch miesięcy w gotowości są pracownicy Działu Utrzymania i Eksploatacji Lotniska wyposażeni w specjalistyczny sprzęt.

W lotnictwie na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo Pasażera i operacji lotniczych. Tymi priorytetowymi wartościami kierujemy się także podczas prac w trakcie „Akcji zima”. Utrzymanie techniczne lotniska planujemy i koordynujemy w taki sposób, by droga startowa oraz płyty postojowe zawsze spełniały najwyższe normy bezpieczeństwa i były gotowe przyjąć statek powietrzny oraz naszych Pasażerów – mówi Karol Gil, Dyrektor Pionu Technicznego w Porcie Lotniczym Bydgoszcz SA. – Do „Akcji zima” przygotowujemy się już latem, wówczas cały sprzęt wykorzystywany do utrzymania lotniska przechodzi przeglądy techniczne, prowadzimy także prace konserwatorskie.

 Do oczyszczania drogi startowej i płyt postojowych Lotniska Bydgoszcz stosujemy wysokiej klasy, specjalistyczny sprzęt. Są to przede wszystkim trzy oczyszczarki lotniskowe Overaasen RS400. Zestaw składa się z pługa o szerokości ponad 6,6 metra, szczotki roboczej o szerokości 5,5 metra oraz dmuchawy o wydajności 40 000 m3/h.

Równie ważne jest odśnieżenie dróg technicznych, które służą jako drogi dojazdowe, m.in. do
schrono-hangarów oraz płyt postojowych. Do utrzymania tych dróg wykorzystywane są dwa ciągniki
z pługiem – tego typu maszyny wykorzystywane są również do prac na drogach publicznych.

Inną ciekawą i równie ważną dla bezpieczeństwa Podróżujących procedurą jest odladzanie samolotu, co dzieci często nazywają – „myciem samolotu”. I nic w tym dziwnego, bo odladzanie statków powietrznych przypomina mycie aut. Jednak jest to procedura znacznie bardziej skomplikowana i nie ma na celu poprawy estetyki samolotu, a raczej usunięcie lodu między innymi z elementów mechanicznych i powierzchni sterowych skrzydeł oraz statecznika. Do tego procesu wykorzystywane są dwa pojazdy Vestergaard Elephant My, często nazywanych „Słoniami”.

Ciekawostką jest, że operator wykonujący odladzanie, może z kabiny umieszczonej na dźwigu samodzielnie kierować pojazdem.

W ramach akcji zima zakupiliśmy 35 tysięcy litrów płynu do odladzania statków powietrznych oraz 10 ton granulatu do odladzania nawierzchni. Od końca października, nasi pracownicy pełnią całodobowe dyżury, by opady śniegu i marznącego deszczu nigdy nas nie zaskoczyły. Zakończenie „Akcji Zima” zaplanowane zostało na koniec marca, o ile warunki atmosferyczne na to pozwolą.

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

Corendon Airlines rozpoczyna loty z Bydgoszczy do Turcji!

Z bydgoskiego lotniska już możemy latać na wakacje. Do siatki portu dołączył kolejny turecki przewoźnik z rejsami do Antalyi. Inauguracyjny...

Więcej…

Początek wakacyjnych podróży i słoneczna niespodzianka na zimę z wylotem z Bydgoszcz

Bydgoskie lotnisko zaczęło wakacje – pierwsi turyści polecieli do tureckiej Antalyi! Goście oglądali Port od kuchni. Zimą polecimy z Coral...

Więcej…

I kwartał 2024 roku w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.

71 938 Pasażerów wyruszyło w podróż z Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. w I kwartale 2024 roku, co stanowi 110% wykonania...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia