20-lecie Izby Celnej w Toruniu

W tym roku Izba Celna w Toruniu obchodzi jubileusz 20-lecia powołania w Toruniu Urzędu Celnego, na bazie którego w 2002 r. powstała Izba Celna.  Izbą Celną w Toruniu od 2008r. kieruje inspektor celny Wojciech Baranowski.

Z tej okazji celnicy świętowali  we wtorek w toruńskim Dworze Artusa. Pamiątkową statuetkę dla Izby Celnej w Toruniu w imieniu Zarządu i pracowników PLB wręczył Pan Waldemar Cholerzyński, Dyrektor Pionu Bezpieczeństwa i Ochrony.

Do zadań funkcjonariuszy Służby Celnej należy, m.in.: pobór akcyzy, ceł i podatku VAT, zatrzymywanie nielegalnych wyrobów tytoniowych i alkoholowych oraz ochrona rynku przed nieuczciwą konkurencją.

W obrębie Izby Celnej w Toruniu powstało w Porcie Lotniczym Bydgoszcz Miejsce Wyznaczone, które funkcjonuje całodobowo w zależności od potrzeb i ruchu lotniczego w Porcie wg. odrębnego harmonogramu ustalonego przez Naczelnika Urzędu Celnego w Bydgoszczy.

W PLB funkcjonariusze Izby Celnej zajmują się m.in. towarami podlegającymi procedurom celnym (tranzyt, dopuszczenie do swobodnego obrotu, wywóz w granicach i poza granice Unii Europejskiej), a także wykonują czynności służbowe tj. prowadzenie rejestrów i ewidencji, dozór celny, kontrole bagażu podręcznego w ruchu międzynarodowym, kontrola bagażu rejestrowanego, kontrola osobista podróżnych, kontrola dewizowa, rewizja celna towarów, badanie dokumentów i towarów, procedury celne związane z przewozem towarów.

Egzotyczne eksponaty w BZG

Już od stycznia 2011 roku Port Lotniczy Bydgoszcz współpracuje z Izbą Celną w Toruniu, propagując wiedzę dotyczącą handlu niektórymi okazami gatunków roślin i zwierząt. W terminalu i w sali odlotów bydgoskiego lotniska na stałe gości wystawa okazów CITES – gatunków zagrożonych wyginięciem.

W gablotach można zobaczyć m.in. wypchaną mangustę, torebkę ze skóry krokodyla, różnego rodzaju muszle, skóry dzikich zwierząt, jajo strusia afrykańskiego.

– Wszystkie zaprezentowane na tej wystawie przedmioty są okazami CITES i zostały zarekwirowane przez funkcjonariuszy celnych podczas próby ich nielegalnego przewozu do Polski – mówi Zbigniew Piotrowski, koordynator do spraw CITES w Izbie Celnej w Toruniu.

CITES to Konwencja o międzynarodowym obrocie dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Obecnie CITES chroni ponad 33 tysiące gatunków dzikich zwierząt i roślin. Polska ratyfikowała tę Konwencję w 1989 roku.

Warto wiedzieć, że przemyt okazów CITES jest przestępstwem, za które w Polsce grozi kara grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

Wspólna edukacja na lotnisku

Wystawa CITES to nie jedyna wspólna inicjatywa edukacyjna Izby Celnej w Toruniu i PLB. W dniu 23.09.2014 gościliśmy na naszym lotnisku grupę dzieci z Przedszkola nr 11 w Bydgoszczy. Dzieci w wieku 5 i 6 lat zapoznały się z pracą lotniska oraz służb celnych. Dzieci przeszły przez przygotowania do odlotu włącznie z kontrolą bezpieczeństwa, zobaczyły także przylot samolotu linii Ryanair.

W niezwykły świat zwierząt wprowadził je Pan Zbigniew Piotrowski z Izby Celnej, z którym dzieci obejrzały film i dowiedziały się, czego nie wolno przywozić z wakacyjnego odpoczynku. Największe emocje wśród dzieci wzbudziły jednak eksponaty przygotowane przez Izbę Celną, które na tę okazję zostały wyjęte z gabloty. Tym samym dzieci mogły nie tylko obejrzeć, ale także dotknąć m.in. futra niedźwiedzia, paska z węża, czy też żółwia. Przedszkolaki otrzymały także materiały edukacyjne.

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

Ankieta pasażerska

Port Lotniczy Bydgoszcz S.A. w trosce o jak najlepszą ofertę połączeń lotniczych zwraca się z uprzejmą prośbą o wypełnienie kwestionariusza...

Więcej…

F-16 wylądował w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

 To pierwsze w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A. lądowanie samolotu wielozadaniowego General Dynamics F-16 Fighting Falcon z zastosowaniem systemu hamowania BAK-12....

Więcej…

Wystartowało połączenie z Bydgoszczy do Bristolu!

Ryanair rozpoczął loty z Portu Lotniczego Bydgoszcz do Bristolu. Rejs trwa niespełna 2 i pół godziny, a bilety można kupić...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia