100 lat lotnictwa w Bydgoszczy

Dziś w Porcie Lotniczym Bydgoszcz miała miejsce premiera monografii pt. „100 lat lotnictwa w Bydgoszczy” autorstwa Arkadiusza Kalińskiego i Remigiusza Gadacza. Publikacja stanowi jednocześnie zwieńczenie roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiego lotniska.

„Publikacja stanowi wspaniałe źródło wiedzy, zarówno dla sympatyków lotnictwa jak i miłośników historii regionu. Lotnictwo w Bydgoszczy ma jedną z najdłuższych historii w kraju.  

 

Obfituje ona w wiele ciekawych epizodów oraz nazwisk, znanych nie tylko pasjonatom- mówi Tomasz Moraczewski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. Pamiętajmy, że lotnisko w Bydgoszczy powstało jeszcze w czasach pruskich. Następnie przez szereg lat rozwijało się zarówno w sferze cywilnej jak i wojskowej. Podczas II Wojny Światowej służyło okupantowi. Po wojnie stacjonowało tu kilka czynnych jednostek wojskowych. Od lat 90 stopniowo przywracano rolę lotnictwa cywilnego w regionie-dodaje.”

Bogato ilustrowana książka powstała w wyniku kooperacji Portu Lotniczego Bydgoszcz, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, Aeroklubu Bydgoskiego oraz Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy. Prace nad monografią trwały od jesieni 2015 roku. 

„Ten żywy, znakomicie zilustrowany dokument pokazuje, że samoloty, ich pasażerowie i lotnicy byli w mieście nad Brdą od zawsze – od czasów, gdy komunikacja lotnicza z marzenia entuzjastów powoli przemieniała się w rzeczywistość. PLB ma za sobą dziesięć dekad tradycji. Jestem przekonany, że ma także potencjał.”- mówi Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki

Na ponad 400 stronach książki oprócz historycznych fotografii i dokumentów znajdują się również szczegółowe dane historyczne z historii bydgoskiej awiacji dotyczące osiągnięć sportowych, obecności wojska oraz rozwoju lotnictwa cywilnego.

 

„Jesienią 2015 roku zostałem zaproszony do prac nad monografią poświęconą 100-leciu lotnictwa w Bydgoszczy. Tematem lotnictwa zajmuję się od wielu lat, zainteresowanie zaszczepione zostało w moim domu rodzinnym. Zbierając materiały do historii bydgoskiego lotnictwa z biegiem czasu uświadomiłem sobie jak istotną rolę w dziejach polskiego lotnictwa spełniało bydgoskie lotnisko. Jak dotąd, nie okazała się żadna publikacja, która w przekrojowy sposób upowszechniałaby codzienną pracę i osiągnięcia ludzi lotnictwa z miasta nad Brdą. Dlatego ani przez chwilę nie zastanawiałem się z decyzją o wzięciu udziału w tym ambitnym przedsięwzięciu prowadzonym przez Port Lotniczy Bydgoszcz. Dzięki zaangażowaniu Portu Lotniczego i determinacji w realizacji pomysłu do rąk czytelników trafia nie tylko pierwszy album tak szeroko opisujący dzieje lotnictwa w Bydgoszczy, ale także jakiegokolwiek lotniska w Polsce. Mam nadzieję, że publikacja usatysfakcjonuje zarówno tych, którym temat był nieznany jak i tych, którzy z lotnictwem związani są od wielu lat.”- mówi Arkadiusz Kaliński, współautor monografii.

 

Konferencji towarzyszyła wystawa pamiątek związanych z bydgoskim lotnictwem. Na płycie postojowej pojawiły się ważne dla naszego lotniska samoloty CSS-13 z Aeroklubu Bydgoskiego, Su-22 udostępniony dzięki Wojskowym Zakładom Lotniczym nr 2 oraz Cessna 150 należąca do szkoły Grafprom Aviation. Całość uświetnili statyści z bydgoskiej Opery Nova przechadzający się w strojach nawiązujących do lat dwudziestych.

Z okazji 100 urodzin bydgoskie lotnisko stworzyło również specjalną stronę internetową, na której można znaleźć najciekawsze i najważniejsze wydarzenia z historii Portu. Każde zdjęcie w obszernej galerii opatrzone jest dodatkowo wyczerpującym opisem. Wszystkich, którzy chcą zapoznać się z historią BZG zapraszamy pod adres 100lat.plb.pl

Monografia będzie dostępna w sprzedaży w kasie biletowej Portu Lotniczego Bydgoszcz oraz w Bydgoskim Centrum Informacji od poniedziałku 19 grudnia.

 

Powiązane posty

Bądź zawsze na bieżąco z naszymi aktualnościami

Początek wakacyjnych podróży i słoneczna niespodzianka na zimę z wylotem z Bydgoszcz

Bydgoskie lotnisko zaczęło wakacje – pierwsi turyści polecieli do tureckiej Antalyi! Goście oglądali Port od kuchni. Zimą polecimy z Coral...

Więcej…

Sezon letnich podróży w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

Moc czarterowych kierunków, sezonowe rejsy do Krakowa i regularne loty trzech przewoźników. Taki będzie rozpoczynający się w niedzielę 31 marca,...

Więcej…

2023 rok w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.

366 067 Pasażerów odprawił w 2023 roku Port Lotniczy Bydgoszcz S.A. Natomiast w sezonie letnim minionego roku pobiliśmy rekord odprawionych Pasażerów...

Więcej…
Zobacz wszystkie

Poznaj
nasze lotnisko

Historia