Zalecenia medyczne

Podróż osób z problemami zdrowotnymi

Podczas podróży samolotem pasażer może być narażony na zmiany ciśnienia atmosferycznego, zmniejszoną zawartość tlenu oraz zmniejszoną wilgotność powietrza.Pasażer będzie miał także ograniczoną możliwość poruszania się. Warunki te mogą wpływać na ogólne samopoczucie pasażera, jak również potęgować nękające go dolegliwości i choroby. Do lotu samolotem należy się zatem odpowiednio przygotować.

Sugeruje się, żeby przed lotem nie spożywać ciężkostrawnych posiłków i nie pić napojów gazowanych, gdyż negatywne skutki ich spożywania mogą być bardziej odczuwalne podczas lotu. Ze względu na suche powietrze w kabinie samolotu przyda się Państwu woda mineralna (należy jednak pamiętać, żeby zakupić ją po przejściu kontroli bezpieczeństwa).

Jeżeli z przyczyn medycznych pasażer wymaga robienia sobie zastrzyków podczas lotu (np. osoba cierpiąca na cukrzycę) lub też stosowania innych niezbędnych leków, może strzykawki wnieść na pokład. Dotyczy to również środków, które ze względu na swoją objętość (powyżej 100 ml) mogłyby być  zakwestionowane podczas kontroli bezpieczeństwa. Istnieje konieczność by pasażer posiadał przy sobie stosowne zaświadczenie od lekarza, mówiące o niezbędności danego środka podczas lotu, w celu okazania go odpowiednim służbom.

Zaświadczenie lekarskie będzie potrzebne również wówczas, gdy istnieją wątpliwości co do możliwości podróżowania pasażera, czyli w przypadku, gdy w ostatnim czasie przechodził chorobę, podlegał hospitalizacji czy odniósł obrażenia ciała. To samo tyczy się pasażerów cierpiących na choroby serca, nadciśnienie, czy też trudności z oddychaniem.

W przypadku chorób zakaźnych również wymagane jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego o zdolności do lotu.

    • różyczkę – pasażer może podróżować po upłynięciu czterech dni od pojawienia się wysypki;
    • odrę - pasażer może podróżować po upłynięciu siedmiu dni od pojawienia się wysypki;
    • świnkę – można podróżować po ustąpieniu opuchlizny, co przeważnie następuje po 7 – 14 dniach;
    • ospę wietrzną - pasażer może podróżować po upłynięciu siedmiu dni od pojawienia się ostatniej nowej krosty;

Możliwe dolegliwości

Niezależnie od starań załogi, na pokładzie samolotu mogą pojawić się uciążliwe warunki podróży. Ze względu na niską wilgotność powietrza w kabinie może powstać wrażenie naciągnięcia skóry twarzy, nieprzyjemne wrażenia wysuszenia błon śluzowych nosa, gardła, oczu. Zmiana ciśnienia w kabinie może powodować bóle głowy, uszu. Przeciążenia mogą być przyczyną zawrotów głowy, mdłości, obciążeń żołądka.

    • w podróży lotniczych noszenie luźnych ubrań i obuwia,
    • picie większych ilości wody i soków w czasie lotu, ograniczanie spożywania alkoholu, który powoduje odwodnienie organizmu,
    • unikanie palenia tytoniu, ponieważ nikotyna ma negatywny wpływ na krzepliwość krwi,
    • w celu uniknięcia nudności nie spożywać obfitych posiłków przed lotem,
    • jeżeli wystąpią zawroty głowy, skupić wzrok na nieruchomym obiekcie,
    • aby pozbyć się wrażenia zatkania uszu należy ssać twardy cukierek lub ziewnąć,
    • wykonać profilaktycznie kilka prostych czynności, np. nałożyć na twarz krem nawilżający, użyć inhalatora do nosa; będzie lepiej, jeśli szkła kontaktowe zostaną zdjęte, a zamiast nich można założyć okulary lub zakropić oczy "sztucznymi łzami" - pozwoli to zachować lepsze samopoczucie i podnieść komfort podróży,
    • unikać zakładania nogi na nogę siedząc w fotelu, gdyż może to doprowadzić do powstania zatorów w żyłach; od czasu do czasu warto wykonać ćwiczenia relaksacyjne i zmienić pozycję.

Szczepienia

Przed planowanym wylotem do krajów egzotycznych należy sprawdzić, na co należy lub warto się zaszczepić. Należy pamiętać, że na granicy niektórych krajów wymagana jest tzw. żółta książeczka szczepień, która jest międzynarodowym dokumentem zawierającym dokładne dane dotyczące wymaganych i zalecanych szczepień ochronnych. Bez tej książeczki można nie zostać wpuszczonym na teren kraju.

Podróż kobiet w ciąży

Mając na uwadze dobro przyszłych matek i ich dzieci linie Ryanair wymagają zaświadczenia lekarskiego od pasażerek będących w 28. tygodniu ciąży i późniejszych. Powinno ono zawierać informację o dacie rozwiązania, potwierdzenie dobrego stanu zdrowia i braku komplikacji, a także określenie zdolności do podróżowania samolotem.

Zaświadczenie powinno być wystawione nie później niż na dwa tygodnie przed podróżą. Linie Ryanair zastrzegają sobie prawo do odmowy wstępu na pokład pasażerce w 28. tygodniu ciąży lub późniejszym, gdy nie posiada ważnego zaświadczenia lekarskiego o zdolności do lotu od położnej lub lekarza.

    • w przypadku ciąży mnogiej bez komplikacji podróż samolotem jest zabroniona po 32. tygodniu ciąży;
    • w przypadku ciąży pojedynczej bez komplikacji podróż samolotem jest zabroniona po 36. tygodniu ciąży;

Kobieta ciężarna podróżująca Polskimi Liniami Lotniczymi LOT od 32. tygodnia ciąży musi posiadać wypełniony przez lekarza formularz MEDIF. Jest on dostępny na oficjalnej stronie PLL LOT

Podróż noworodków

Podróż noworodków z powodów fizycznych uwarunkowań lotów dozwolona jest po ukończeniu przez dziecko 8 dni. W trosce o zdrowie noworodka radzimy, by rodzice lub opiekunowie przed podróżą zgłosili się do lekarza prowadzącego, z prośbą o wyrażenie zgody na podróż samolotem.

Więcej informacji o zaleceniach dotyczących podróży samolotowych z dziećmi w zakładce PODRÓŻ Z DZIECKIEM.

Nie znalazłeś informacji, których szukasz?

Zapraszamy do kontaktu z infolinią lotniskową pod numerem +48 52 365 47 00

Poznaj
nasze lotnisko

Historia