Wakacje na wyspie KOS

W tym tygodniu zapraszamy do zapoznania się z kolejną propozycją tegorocznej oferty czarterowej z Bydgoszczy – po przepięknej wyspie Zakynthos, czas na kolejną grecką wyspę Kos.

Choć jest to wyspa zdecydowanie mniej znana niż Kreta, Rodos czy nawet wspomniane Zakynthos, to na pewno jest miejscem wartym spędzenia tam wakacji. Co ciekawe, właśnie na tej wyspie urodził się Hipokrates. Wyspa leży w archipelagu Dodekanez, z których najbardziej znany jest Rodos. Blisko Kosu znajdują się tureckie wybrzeża. Najwyższy szczyt wyspy, Dikeos ma 843 m. n.p.m. Wyspa jest zamieszkiwana przez około 26 tys. osób.

Kos jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą wypocząć na pięknych, piaszczystych plażach z przejrzystą wodą, obcować z naturą oraz poczuć klimat urokliwych greckich miasteczek.

Kos to nie tylko przepiękne krajobrazy, ale również wiele miast i miejsc, które konieczne trzeba odwiedzić. Stolicą Kosu jest miasto o tej samej nazwie. Znajduje się tam największy port, z którego każdego dnia wypływa niezliczona ilość statków na inne greckie wyspy lub do Turcji. Samo miasto jest centrum turystycznym, kulturalnym i handlowym wyspy. W zwiedzaniu tej wyspy na pewno nie można pominąć niezwykle urokliwego miasta Kardamena. To miasto portowe jest położone na południowym brzegu wyspy, tuż obok stromych zboczy masywu.

Na północy wyspy położone jest typowo turystyczne miasto Tigaki. W okolicach tego miasta znajdują się gorące źródła o zapachu siarki, które mieszają się z zimnymi morskimi prądami. Przemieszczając się po wyspie warto zatrzymać się w mieście Zia, które jest położone w wyższych partiach masywu Dikeos. Z tego miejsca roztacza się przepiękny widok na całą wyspę. Samo miasto jest urokliwe i pełne klimatycznych zaułków. Na wyspie warto odwiedzić słone jezioro, które jest pokryte śnieżnobiałą warstwą soli. Dla osób chcących wypocząć w spokoju polecamy limnionas beach, która znajduje się na południu wyspy. Tutaj w malowniczym zakątku przy zacumowanych kutrach można się zrelaksować w ciszy i spokoju.

Poruszanie się po wyspie jest dosyć łatwe. Dla miłośników rowerów przygotowano wiele ścieżek rowerowych i to jest świetny sposób na podróżowanie po wyspie. Wyspa nie jest wielka, ponieważ ma około 40 km długości i 8 km szerokości. Koszt wynajmu roweru w wypożyczalniach rowerów zaczyna się od 3-4 euro. Dla osób ceniących większą wygodę można wypożyczyć skuter lub samochód. Ponieważ jest to wyspa, to cena paliwa nie należy do najtańszych. Po wyspie kursuje również komunikacja miejska, ale uwaga – rozkłady zmieniają się bardzo często i należy uważać, aby na pewno mieć aktualny.

Klimat na Kosie należy do najłagodniejszych w okolicach Morza Śródziemnego. Niektórzy nazywają nawet wyspę “egejskim ogrodem”, ponieważ roślinność kwitnie niemal cały rok. Na wyspie nie zabraknie nam słońca. Klimat jest bardzo korzystny dla windsurferów, którzy sobie upodobali tę wyspę. Szczególnie warta polecenia jest zatoka Kefalos, gdzie wieją bardzo korzystne wiatry. Oprócz tego niedaleko plaży jest wielki głaz, gdzie znajduje się charakterystyczna grecka kapliczka z niebieskim dachem.

Loty z Bydgoszczy na Kos rozpoczną się 14 czerwca i będą realizowane raz w tygodniu. Ostatni lot planowany jest na 20 września.

Mateusz Machulski, Biuro Podróży tampojade.pl

Related posts

Stay tuned with our news

New shopping point at Bydgoszcz Airport

From today, our Passengers can use the new shopping point opened in the public hall of Bydgoszcz Airport terminal. At...

More...

ORLEN w ruchu oficjalnie otwarty!

Od dzisiaj nasi Pasażerowie mogą korzystać z nowego punktu handlowego otwartego w hali ogólnodostępnej terminalu Lotniska Bydgoszcz. Tym samym ORLEN...

More...

Informacja o składzie Zarządu Spółki

W dniu 27.07.2023 r. Rada Nadzorcza Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. dokonała zmian w składzie Zarządu Spółki. Pani Monika Mejsner-Hermelin dotychczasowy...

More...
See all news

Get to know
our airport

History