Polski Rzym A A A

Rzym można zwiedzać na wiele sposobów. Dzisiaj proponujemy podróż po polskich śladach w stolicy Włoch. Przez wieki Polacy podróżowali do Rzymu, dzięki czemu teraz możemy odwiedzić ciekawe miejsca z polską historią. Zapraszamy!

Proponowany plan zwiedzania

Podczas wizyty w Rzymie znajdziemy wiele miejsc upamiętniających pobyt w tym mieście Henryka Sienkiewicza. Przy ulicy Bovva di Leone 14 wisi tablica upamiętniająca polskiego pisarza. W największym miejskim parku (Villa Borghese) znajduje się ponad dwumetrowy pomnik Sienkiewicza. Najciekawsza historia jest związana z kościołem Quo Vadis, gdzie znajduje się popiersie polskiego pisarza. Podczas jednego ze spacerów po Rzymie zainspirował się tym miejscem oraz legendą z nim związaną i napisał powieść "Quo Vadis", za którą otrzymał nagrodę Nobla. Kościół mieści się na obrzeżach Rzymu przy ulicy Appia Antica.

Pisząc o polskich śladach w Rzymie trudno jest nie wspomnieć o Watykanie. W słynnej Bazylice Św. Piotra znajduje się grób Jana Pawła II. Wstęp do Bazyliki jest bezpłatny, lecz warto wybrać się wcześniej, aby ominąć kolejki. Zwiedzając Muzea Watykańskie będziemy mogli podziwiać obraz i fresk Jana Matejki.

Warty uwagi jest też skromny kościół Świętego Cezarego na Palatynie. Każdy kardynał ma swój kościół tytularny. Kościół Św. Cezarego był takim miejscem dla Karola Wojtyły. Dla pochodzącego z Inowrocławia kardynała Józefa Glempa taką rolę pełniła Bazylika Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu.

Caffe Greco to kawiarnia otwarta w 1760 roku przy Via dei Condotti. Jest to najstarszy bar w Rzymie i tylko kawiarnia floriańska w Wenecji jest starsza w całych Włoszech. W przeszłości było to miejsce spotkań intelektualistów z całego świata. W miejscu gdzie dzisiaj możemy napić się kawy, bywali m.in. Sienkiewicz, Słowacki, Mickiewicz, Norwid, Krasiński, Matejko czy Żeromski.

Podczas wizyty przy Schodach Hiszpańskich warto wybrać się pod pałac Zuccari. Został on wybudowany w 1592 roku przez malarza o nazwisku Zuccari. Olbrzymie wrażenie w pałacu robi portal. W XVIII wieku przez kilkanaście lat mieszkała tutaj królowa Polski Maria Kazimiera d'Arquien, wdowa po Janie III Sobieskim. Do dzisiaj możemy zobaczyć herb polskiego króla.

Przed kościołem della Resurrezione stoi pomnik Mikołaja Kopernika, autorstwa Tomasza Sosnowskiego. W samym kościele możemy zobaczyć dzieła m.in. Jana Matejki. W przeszłości był to kościół garnizonowy żołnierzy generała Władysława Andersa.

Przy Via del Pozetto 113 mieszkał Adam Mickiewicz. Na budynku znajduje się tablica upamiętniająca wielkiego poetę.

W Rzymie funkcjonuje stacja naukowa Polskiej Akademii Nauk. Jest to jedna z siedmiu tego typu placówek na świecie. Z tym miejscem wiąże się bardzo bogata historia - w tym roku stacja obchodzi 90. rocznicę założenia, choć początki pracy polskich naukowców w Rzymie rozpoczęły się już w 1881 roku. Wtedy decyzją papieża Leona XIII udostępniono do badań tajne Archiwa Watykańskie. Obecnie głównym zadaniem stacji jest przyczynianie się do rozwijania współpracy naukowej pomiędzy Polską a Włochami. Akademia ma swoją siedzibę w Palazzo Doria przy Placu Weneckim.

               

Przelot

                Wylot w poniedziałek 05.06.2017 (przykładowa data)

                Bydgoszcz 11:20 - Rzym/Fiumicino 13:45 (Mistral Air)

 

                Powrót w czwartek 08.06.2017 (przykładowa data)

                Rzym/Fiumicino 10:30 - Bydgoszcz 13:00 (Mistral Air)

                Cena: 502 zł w dwie strony.

                Kup bilet: www.mistralair.it

 

 

Transfer z lotniska

                Cena: 35 zł w dwie strony.

                Rezerwacja online: www.terravision.eu

 

Nocleg

                Hotel Casa Domitillia jest bardzo dobrze ocenianym (8/10 na booking.com) hotelem położonym tuż obok parku. Ze znajdującego się niedaleko hotelu przystanku można dojechać m.in. na dworzec kolejowy Termini. W obiekcie jest darmowe wi-fi. 

                Cena za 1 osobę za 3 noclegi to tylko 274,50 zł (przy pokoju dwuosobowym).

 

Podsumowanie

W sumie za przelot, transfer oraz nocleg zapłacimy 811,50 zł za osobę. Podane ceny są aktualne na dzień 03.03.2017 i mogą ulec zmianie.

Loty z Bydgoszczy do Rzymu będą odbywały się dwa razy w tygodniu (w poniedziałki oraz w czwartki), a czas przelotu to zaledwie 2,5 godziny. Zakup biletów jest możliwy w kasie biletowej Portu Lotniczego Bydgoszcz, na stronie przewoźnika Mistral Air (www.mistralair.it) oraz w biurach podróży.