Starożytny Rzym A A A

Zwiedzając Rzym nie sposób ominąć starożytnych zabytków. Będąc w stolicy Włoch warto odwiedzić te miejsca i poczuć historię na własnej skórze. Przygotowaliśmy dla Państwa poradnik zwiedzania pozostałości starożytnego Rzymu.

Cesarstwo Rzymskie, a wcześniej Republika Rzymska to państwa, które dominowały w  starożytnym świecie. Mamy ogromne szczęście, że możemy dzisiaj oglądać pozostałości tych imponujących budowli. Wchodząc do Koloseum możemy wyobrazić sobie, jak to wyglądało, gdy siedziało tam nawet 50 tysięcy osób. Będąc przy jednej z licznych kolumn, widzimy jak ogromne były budowle 2000 lat temu. Trudno nie docenić ówczesnych budowniczych, którzy nie znając obecnych technologii, zdołali zbudować takie dzieła sztuki.

 

Zwiedzanie Starożytnego Rzymu rozpoczynamy od najbardziej znanego obiektu - Koloseum. Jest to rzymski amfiteatr, który w starożytności nosił nazwę Amfiteatru Flawiuszów. Budowa Koloseum zakończyła się w 82 roku n.e., a rozpoczęła się około 10 lat wcześniej. Nie jest znana dokładna liczba miejsc dla publiczności, ale szacuje się, że trybuny mogły pomieścić około 50 tys. osób. Jedno ze źródeł mówi nawet o 87 tys. miejsc! Co ciekawe wiele rozwiązań zastosowanych w Koloseum, jest wykorzystywanych na współczesnych stadionach sportowych. W pobliżu amfiteatru znajdował się monumentalny pomnik Nerona i to właśnie od tego kolosalnego rozmiaru wzięła się nazwa Koloseum. Przez wiele lat Koloseum pełnił różne funkcje (np. zamku lub kamieniołomu). Do dzisiaj zachowało się bardzo dużo oryginalnych murów. Wybierając się na zwiedzanie, warto wstać wcześnie lub pojechać poza sezonem, aby uniknąć ogromnych tłumów.

Po wyjściu z Koloseum kierujemy swoje kroki w stronę leżącego nieopodal Forum Romanum. Jest to najstarszy plac w Rzymie, kiedyś serce starożytnego życia Rzymu. Niezwykle efektownie prezentują się pozostałości świątyni Saturna. Została ona zbudowana w 498 p.n.e. i dzisiaj możemy podziwiać kilka pozostałych kolumn. Następnie idziemy na Palatyn, aby zobaczyć z góry Forum Romanum. Jest to pierwsze z siedmiu wzgórz rzymskich.

 

Jednym z lepiej zachowanych placów jest Forum Trajana. Wieczorami odbywają się tutaj pokazy multimedialne, które symulują widok tego, jak kiedyś plac wyglądał oraz prezentowana jest historia tego miejsca. Co ciekawe było to największe rzymskie forum.      

Kapitol to wzgórze położone niedaleko Palatynu. Już w Starożytności był to symbol miasta. Stała tutaj kiedyś świątynia poświęcona ku czci Jowisza Kapitolińskiego, Minerwy oraz Junony. Wokół było wiele mniejszych świątyń oraz ołtarzy. Obecnie znajduje się tutaj m.in. pomnik Marka Aureliusza.

Niedaleko czeka nas niespodzianka. Bardzo wiele osób widząc teatr Marcellusa myli go z... Koloseum. I gdy zobaczymy jego fasadę nie będzie nas to dziwić, ponieważ faktycznie możemy znaleźć wiele podobieństw. Teatr ten z 11 roku p.n.e. mógł pomieścić około 15 tys. osób!

Na sam koniec zwiedzania zostawiamy Panteon. Z języka greckiego nazwa świątyni oznacza „wszyscy bogowie”. Panteon został zbudowany w 125 roku naszej ery. Wstęp do świątyni jest bezpłatny.  W środku obowiązuje zakaz jedzenia oraz picia. Ciekawostką jest fakt, że bydgoska Bazylika św. Wincentego à Paulo została zbudowana na wzór rzymskiego Panteonu.

Loty z Bydgoszczy do Rzymu są dostępne dla pasażerów do końca października br. W poniedziałki i czwartki samolot startuje z rzymskiego lotniska Fiumicino o godzinie 11:55, aby wylądować w Bydgoszczy o 14.25. W podróż powrotną maszyna wyrusza o godzinie 15:10 i ląduje na lotnisku Rzym-Fiumicino o godzinie 17:35. Rezerwacje biletów są dostępne w kasie biletowej Portu Lotniczego Bydgoszcz, na stronie przewoźnika Mistral Air (www.mistralair.it) oraz w biurach podróży.