Rzym Dana Browna A A A

Anioły i demony” to niezwykle popularna powieść Dana Browna z 2000 roku, której akcja rozgrywa się przede wszystkim w Rzymie. Ogromna popularność książki oraz filmu spowodowała wzrost ruchu turystycznego do włoskiej stolicy, ponieważ fani książki chcieli zobaczyć opisane miejsca na własne oczy. Dla chcących podążyć śladami bohatera książki przygotowaliśmy poradnik.

Oglądając film, którego głównym bohaterem jest profesor Langdon tropiący bractwo Iluminatów, aby uratować Watykan przed zniszczeniem, zobaczymy wiele znanych rzymskich miejsc. Zdecydowana większość filmu rozgrywa się w Watykanie w takich miejscach, jak Kaplica Sykstyńska czy Bazylika św. Piotra. Jednak film nie był kręcony w oryginalnych sceneriach z powodu braku zgody władz watykańskich.  To, co widzimy w filmie, to doskonale wykonana grafika komputerowa. Ale pomimo tego są to miejsca, które należy wpisać na listę miejsc do odwiedzenia podczas wizyty w Rzymie. Planując wyjazd warto pamiętać, że Kaplica Sykstyńska jest częścią Muzeów Watykańskich, które są zamknięte w niedzielę. Więcej o zwiedzaniu Watykanu można przeczytać w przygotowanym przez nas poradniku: http://plb.pl/pl/contents/content/335/740

Zgodnie ze wskazówkami znalezionymi w watykańskich archiwach, profesor Langdon pierwsze swoje kroki w Rzymie skierował do najstarszej świątyni – Panteonu. Z języka greckiego nazwa świątyni oznacza „wszyscy bogowie”. Panteon został zbudowany w 125 roku naszej ery. Przez prawie 2000 lat Panteon wielokrotnie był poddawany przebudowom i jedną z nich w okresie renesansu kierował Rafael Santi. Był on najmłodszym z trójki geniuszy włoskiego renesansu, wśród których byli również Leonardo da Vinci oraz Michał Anioł. W Panteonie znajduje się jego grób i to on był pierwszym celem bohatera powieści. Wstęp do świątyni jest bezpłatny.  W środku obowiązuje zakaz jedzenia oraz picia. Ciekawostką jest fakt, że bydgoska Bazylika św. Wincentego à Paulo została zbudowana na wzór rzymskiego Panteonu.

 

Wskazówki znalezione w Panteonie skierowały bohaterów na Piazza del Popolo. Przez lata plac był miejscem wykonywania publicznych egzekucji. Charakterystycznym elementem placu jest sprowadzony w XVI wieku egipski obelisk wzniesiony przez Ramzesa II. Warto wejść po schodach znajdujących się przy placu, aby zobaczyć go z góry wraz z panoramą Rzymu. Po południowej stronie placu stoją dwa bliźniacze kościoły, a z północnej strony położony jest kościół Santa Maria del Popolo zbudowany w 1099 roku. Znajduje się w nim kaplica Chigi projektu Rafaela,  która  była celem bohatera powieści. W bogato zdobionej kaplicy stoi rzeźba „Habakuk i anioł” autorstwa Berniniego, który według Dana Browna był członkiem Iluminatów.

Kolejny znak w powieści prowadzi na plac św. Piotra, gdzie wokół egipskiego obelisku znajdują się płyty, z których jedna symbolizuje powietrze. Według legendy, obelisk był świadkiem męczeńskiej śmierci Św. Piotra. Jest to jeden z najbardziej znanych placów świata otoczony kolumnadą projektu Berniniego. Do Watykanu najprościej jest dojechać metrem. Linia A w kierunku Battistini (jadąc z centrum) zatrzymuje się na stacji Ottaviano - San Pietro. Stację od Watykanu dzieli kilkaset metrów.

Kościół Santa Maria della Vittoria symbolizuje w powieści ogień. To tutaj spłonął jeden z kardynałów. Kościół został zbudowany w XVII wieku. Jest najbardziej znany ze znajdującej się w nim rzeźby Berniniego o nazwie ”Ekstaza świętej Teresy”.     

Kolejnym elementem była woda, którą symbolizuje fontanna Czterech Rzek na Piazza Navona. Jej autorem jest rzeźbiarz Bernini, a została ona wzniesiona w 1651 roku. Z czterech stron fontanny widzimy postacie, które symbolizują cztery potężne rzeki na czterech kontynentach – Nilu, Dunaju, Rio de la Plata oraz Gangesu. Niedaleko fontanny stoi egipski obelisk, a sam plac był kiedyś starożytnym stadionem.

Kulminacyjnym miejscem akcji powieści był zamek św. Anioła, który pełnił funkcję kościoła Iluminatów. Jest to jedna z najbardziej znanych budowli Rzymu. Co ciekawe, pierwotnie pełnił on funkcje mauzoleum cesarza Hadriana, które zostało wzniesione pod koniec jego życia, tj. w 139 roku. W późniejszych latach pochowano tam m.in. Marka Aureliusza. W III wieku miejsce zostało zmienione w więzienie, a od V wieku pełniło role fortecy, aby pod koniec VI wieku zostać mianowane, jako Zamek św. Anioła przez Papieża Grzegorza I Wielkiego. Obecnie na szczycie znajduje się figura archanioła Michała.  W zamku znajduje się muzeum m.in. ze sprzętem militarnym. Jest jeszcze jeden powód, dla którego to miejsce warto wpisać na listę miejsc obowiązkowych do zobaczenia w Rzymie. Ze szczytu zamku ujrzymy wspaniały widok na całe miasto, Tyber i znajdujący się bardzo blisko Watykan.

Loty z Bydgoszczy do Rzymu są dostępne dla pasażerów do końca października br. W poniedziałki i czwartki samolot startuje z rzymskiego lotniska Fiumicino o godzinie 11:55, aby wylądować w Bydgoszczy o 14.25. W podróż powrotną maszyna wyrusza o godzinie 15:10 i ląduje na lotnisku Rzym-Fiumicino o godzinie 17:35. Rezerwacje biletów są dostępne w kasie biletowej Portu Lotniczego Bydgoszcz, na stronie przewoźnika Mistral Air (www.mistralair.it) oraz w biurach podróży.