Rzymskie Muzea A A A

Rzym jest jednym z najbogatszych w atrakcje turystyczne miejsc, które pełne jest wspaniałych muzeów. Przygotowaliśmy opis kilku najciekawszych muzeów i galerii wraz z praktycznymi informacjami.

Galeria Borghese posiada jedną z najwspanialszych kolekcji sztuki na świecie. Zlokalizowana jest w największym parku Villa Borghese. Warto połączyć zwiedzanie tych dwóch miejsc. Wizyta w galerii obejmuje 12 pokojów na 2 piętrach.  Zobaczymy kolekcję klasycznych antyków z I-III wieku naszej ery. Znajdują się tam również m.in. słynne mozaiki gladiatorów znalezione w 1834 roku w jednej z obecnych dzielnic Rzymu - Torrenova. W galerii jest bardzo bogata kolekcja dzieł słynnego Berniniego. Jest to miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w Rzymie!

Galeria cieszy się olbrzymim zainteresowaniem i dlatego wizytę należy wcześniej umówić. Należy to zrobić poprzez stronę internetową wybierając dzień oraz godzinę zwiedzania. Do galerii należy przyjść 30 minut przed godziną wejścia. W poniedziałki jest zamknięte.

Rezerwacja biletów: http://www.tosc.it/tickets.html


fot. Carlomorino

Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania są muzea kapitolińskie. Jest to grupa muzeów zlokalizowanych przy placu del Campidoglio na Kapitolu. Są one jednym z najstarszych muzeów na świecie. Aby zachęcić do odwiedzin, warto wymienić dwie rzeźby, które tam znajdziemy - oryginalna Wilczyca Kapitolińska z V wieku p.n.e. oraz posąg Marka Aureliusza. Podobnie jak w przypadku galerii Borghese, muzea kapitolińskie są zamknięte w poniedziałki. Bilet normalny kosztuje 15€, a ulgowy 13€. 


fot. Carole Raddato

Zamek Św. Anioła to jedna z najbardziej znanych budowli Rzymu. Co ciekawe, pierwotnie pełnił on funkcje mauzoleum cesarza Hadriana, które zostało wzniesione pod koniec jego życia, tj. w 139 roku. W późniejszych latach pochowano tam m.in. Marka Aureliusza. W III wieku miejsce zostało zmienione w więzienie, a od V wieku pełniło role fortecy, aby pod koniec VI wieku zostać mianowane jako Zamek św. Anioła przez Papieża Grzegorza I Wielkiego. Obecnie na szczycie znajduje się figura archanioła Michała.  W zamku znajduje się muzeum m.in. ze sprzętem militarnym. Jest jeszcze jeden powód, dla którego to miejsce warto wpisać na listę miejsc obowiązkowych do zobaczenia w Rzymie. Ze szczytu zamku ujrzymy wspaniały widok na całe miasto, Tyber i znajdujący się bardzo blisko Watykan. Bilety w cenie 10€ normalny oraz 5€ ulgowy. Zamek jest zamknięty w każdy poniedziałek.

W przeciwieństwie do wcześniej opisanych muzeów, MAXXI, czyli Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku wyróżnia się nowoczesnością. Budynek projektu znanej architekt Zahy Hadid został otwarty został w 2010 roku po 10 latach budowy. Oprócz wystaw sztuki nowoczesnej w muzeum odbywają się wykłady, laboratoria oraz spektakle. Otwarte jest codziennie oprócz poniedziałków, a wstęp kosztuje 12€.

>Kolejną atrakcyjną galerią jest Doria-Pamphilj. Jest to ogromna kolekcja sztuki otwarta w 1651 roku zlokalizowana przy ulicy Via della Gatta. Wnętrze do dzisiaj zostało zachowane w oryginalnym stylu. Znajdziemy tutaj dzieła m.in. Tycjana, Berniniego czy Rafaela. Bilet kosztuje 12€.


Tycjan- "Salome" 

W Rzymie zostały wprowadzone karty turystyczne dla osób chcących zwiedzać rzymskie muzea oraz poruszać się komunikacją miejską. ROMA PASS jest dostępna w dwóch wersjach - dwudniowa w cenie 28€ oraz trzydniowa w cenie 36€. W cenie otrzymujemy wstęp do jednego (w przypadku dwudniowej karty) lub dwóch (w przypadku trzydniowej karty) muzeów, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, zniżki oraz mapę. Przed wizytą warto jest poświęcić chwilę na policzenie, czy zakup karty się opłaca.

Loty z Bydgoszczy do Rzymu są dostępne dla pasażerów do końca października br. W poniedziałki i czwartki samolot startuje z rzymskiego lotniska Fiumicino o godzinie 11:55, aby wylądować w Bydgoszczy o 14.25. W podróż powrotną maszyna wyrusza o godzinie 15:10 i ląduje na lotnisku Rzym-Fiumicino o godzinie 17:35. Rezerwacje biletów są dostępne w kasie biletowej Portu Lotniczego Bydgoszcz, na stronie przewoźnika Mistral Air (www.mistralair.it) oraz w biurach podróży.