Watykan- poradnik A A A

            Loty z Bydgoszczy do Rzymu to doskonała okazja do odwiedzenia najmniejszego państwa świata – Watykanu. Dla wszystkich planujących wyjazd do Stolicy Apostolskiej przygotowaliśmy poradnik z praktycznymi informacjami.

 

Watykan jest najmniejszym państwem świata zarówno pod względem powierzchni, jak i pod względem liczby ludności. Mieszkają w nim zaledwie 842 osoby. Państwo to jest przede wszystkim znane z bycia siedzibą najwyższych władz Kościoła katolickiego. To tutaj urzęduje papież wraz z kościelnymi dostojnikami.

Odwiedzając Watykan (zwłaszcza w ciepłe dni) musimy pamiętać o odpowiednim ubraniu, które pozwoli nam na zwiedzanie. Wchodząc do bazyliki ramiona muszą być zakryte. Zabronione jest zwiedzanie w krótkich spodenkach i spódniczkach powyżej kolan. Wymogi dotyczące odpowiedniego ubioru są przestrzegane, więc aby uniknąć problemów należy się odpowiednio przygotować.

Zwiedzając Watykan z pewnością zobaczymy charakterystycznie ubranych członków Gwardii Szwajcarskiej. Licząca zaledwie 110 członków piesza formacja wojskowa pełni funkcję straży przybocznej papieża. Aby zostać członkiem tej elitarnej jednostki trzeba być katolickim obywatelem Szwajcarii w wieku od 19 do 40 lat oraz mieć co najmniej 174 cm wzrostu.

Do Watykanu najprościej jest dojechać metrem. Linia A w kierunku Battistini (jadąc z centrum) zatrzymuje się na stacji Ottaviano - San Pietro. Stację od Watykanu dzieli kilkaset metrów. Idąc do Watykanu wchodzimy na plac Świętego Piotra. Jest to jeden z najbardziej znanych placów świata otoczony kolumnadą projektu Berniniego. W centralnym miejscu placu zobaczymy egipski obelisk, który według tradycji był świadkiem męczeńskiej śmierci Św. Piotra.

 

W każdym tygodniu są zazwyczaj dwie okazje, aby zobaczyć papieża Franciszka. W każdą środę o godzinie 10:00 odbywa się audiencja, najczęściej na głównym placu przed bazyliką Św. Piotra. Wstęp na audiencję jest darmowy, choć można uzyskać specjalne bilety, które pozwalają na wstęp do lepszego sektora bliżej papieża. Warto przyjść na plac kilkanaście minut przed godziną rozpoczęcia, ponieważ jest szansa, że papież przejedzie przez plac. Drugą możliwością zobaczenia papieża jest niedzielna modlitwa Anioł Pański odbywająca się w niedzielę o 12:00. Podczas trwającej 15 minut modlitwy, papież znajduje się w oknie gabinetu w Pałacu Apostolskim. Nie są wymagane bilety, a wstęp jest bezpłatny. Przed wizytą warto jednak sprawdzić, czy w danym terminie papież przebywa w Watykanie (http://www.rzym.it/kalendarz-celebracji-papieskich).

Najbardziej monumentalną budowlą Watykanu jest Bazylika Św. Piotra. Obecna została zbudowana w latach 1506 - 1626 na miejscu dawnych kościołów. Pod głównym ołtarzem znajduje się grób Św. Piotra, który uznany jest za pierwszego papieża. Po wejściu do środka przytłacza nas ogromna liczba zdobień, dzieł sztuki oraz niesamowita przestrzeń. Już przy samym wejściu możemy podziwiać rzeźbę "Pieta" Michała Anioła, którą stworzył w wieku 24 lat.  Jest to jego jedyne dzieło, na którym złożył swój autograf. Parę kroków dalej w kaplicy Św. Sebastiana znajduje się grób św. Jana Pawła II. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny, jest ona otwarta codziennie od 7 do 18:30. Od godziny 10 do wejścia ustawiają się długie kolejki, więc dobrym pomysłem jest wczesne zwiedzanie. W późniejszych godzinach należy nastawić się na około godzinne oczekiwanie w pełnym słońcu. Przy wejściu można kupić audio przewodnik w cenie 6 euro, który jest dostępny w języku polskim. Istnieją dwie opcje przewodnika - można wypożyczyć urządzenie zastawiając swój dokument lub dostać kod pozwalający na ściągnięcie aplikacji na swój telefon.

Choć wstęp do bazyliki jest darmowy, to wewnątrz znajdują się dwie biletowe atrakcje. Pierwszą z nich jest skarbiec bazyliki, gdzie znajduje się bogata kolekcja drogocennych przedmiotów oraz reprodukcja rzeźby "Pieta". Wstęp kosztuje 5 euro. Drugą atrakcją jest wstęp na szczyt kopuły zaprojektowanej przez Michała Anioła. W sumie do pokonania jest ponad 500 schodów i warto wziąć to pod uwagę przed wejściem. Bilet kosztuje 5 euro, ale jest możliwość wjechania windą  (choć nadal pozostanie ponad 200 schodów do pokonania) za 2 euro więcej.  W zamian spektakularne widoki na Watykan i Rzym gwarantowane.

Na terenie Watykanu znajduje się jedno z najważniejszych muzeów świata - Muzeum Watykańskie. Oprócz zwiedzania niezwykle bogatych zbiorów dzieł sztuki, mamy możliwość odwiedzenia Kaplicy Sykstyńskiej, w której zobaczymy słynny fresk Michała Anioła "Stworzenie Adama". Muzeum otwarte jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 18. Wyjątkiem jest ostatnia niedziela miesiąca, gdy muzeum otwarte jest od 09:00 do 14:00 i wstęp jest bezpłatny. Bilet normalny kosztuje 16 euro, a ulgowy 8 euro. W Muzeach Watykanu nie obowiązuje Roma Pass.

Będąc w Watykanie warto wybrać się na spacer po Ogrodach Watykańskich, zachwycających swoją przyrodą. Od pewnego czasu funkcjonuje otwarty autobus turystyczny z pokładu którego możemy zobaczyć ogrody i uliczki Watykanu. Koszt to 36 euro za bilet normalny i 23 euro ulgowy (w cenie jest również wstęp do Muzeów Watykańskich). Rezerwacja online tutaj: https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?action=booking

Loty z Bydgoszczy do Rzymu są dostępne dla pasażerów do końca października br. W poniedziałki i czwartki samolot  startuje z rzymskiego lotniska Fiumicino o godzinie 11:55, aby wylądować w Bydgoszczy o 14.25. W podróż powrotną maszyna wyrusza o godzinie 15:10 i ląduje na lotnisku Rzym-Fiumicino o godzinie 17:35. Rezerwacje biletów są dostępne w kasie biletowej Portu Lotniczego Bydgoszcz, na stronie przewoźnika Mistral Air (www.mistralair.it) i w biurach podróży.