Aktualności: Artykuły

Koniec zimy w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

20.03.2017

Wraz z zaczynającą się kalendarzową wiosną warto podsumować okres zimowy w Porcie Lotniczym Bydgoszcz. Mimo mniejszej ilości opadów lotniskowy sprzęt wielokrotnie wyjeżdżał na drogę startową lotniska aby zabezpieczać ruch i zapewniać punktualność lotów. Nasze lotnisko często też przyjmowało przekierowane z innych Portów loty gdzie lądowania utrudniał nie tylko śnieg, ale również mgła czy zimowy porywisty wiatr.

  Tegoroczna zima była dla Portu Lotniczego Bydgoszcz łaskawsza niż zwykle. Przełożyło się to na praktycznie brak utrudnień w ruchu lotniczym spowodowanych śniegiem czy oblodzeniem. Wszystkie tego typu zjawiska atmosferyczne były na bieżąco usuwane, aby zapewnić sprawne działanie Portu. Nawet zamglenia oraz porywisty wiatr, które są zazwyczaj największym utrudnieniem pogodowym mającym wpływ na pracę lotnisk w naszym kraju nie wpływały na punktualność odbywających się operacji lotniczych. O problemach pogodowych z jakimi borykały się inne lotniska mieliśmy okazję przekonać się po liczbie przekierowanych do Bydgoszczy rejsów. Jednak na atak zimy lotnisko musi być przygotowane  zawsze w ostatnich i pierwszych miesiącach roku. Składa się na to szereg działań kluczowych dla bezpieczeństwa operacji lotniczych i pasażerów. Ogromne znaczenie ma tu specjalistyczny sprzęt oraz doświadczony zespół obsługi naziemnej. Nowoczesny sprzęt, którym Port Lotniczy Dysponuje obecnie został zakupiony w większości w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W zimę  musimy zwrócić szczególną uwagę na możliwe oblodzenie nawierzchni drogi startowej, dróg kołowania, dróg technicznych, powierzchni parkingowych oraz szlaków poruszania się pieszych. - mówi Artur Niedźwiecki z Biura Prasowego PLB. Żaden pilot nie zaryzykuje startu lub lądowania na pasie pokrytym śniegiem czy lodem. Jest to po prostu zbyt niebezpieczne. Samo oblodzenie powstałe w wyniku opadów nie jest jednak jedynym zagrożeniem występującym podczas dużych mrozów.

  Największe koszty w czasie zimy i opadów śniegu pochłania utrzymanie w odpowiednim stanie dróg startowych i kołowania. Ma to wpływ na poziom hamowania mierzonego przez Dyżurnego Operacyjnego Portu za pomocą specjalnego samochodu z „piątym kołem”. Najwięcej środków do odladzania zużywa się wcale nie wtedy, gdy za oknem panują dwudziestostopniowe mrozy. Wtedy powietrze jest zazwyczaj suche, nie pada też śnieg, więc i nawierzchnie dróg – raz oczyszczone, pozostają czarne i szorstkie. Wyzwanie stanowi zjawisko tzw. „przejścia przez zero”, które polega na tym, że temperatura w ciągu kilku minut z dodatniej spada do ok. -2°C, a następnie podnosi się do wartości dodatnich. W skrajnych przypadkach może się to powtarzać nawet kilka razy na dobę. Takim wahnięciom temperatury towarzyszą najczęściej obfite opady śniegu lub marznącego deszczu. Czynniki te sprzyjają powstawaniu zjawiska gołoledzi, bardzo niebezpiecznego w ruchu lotniczym, szczególnie przy lądowaniu samolotów. Oprócz wspomnianego samochodu do pomiaru sprawności hamowania warto wspomnieć o oczyszczarkach lotniskowych. Wyposażone w pługi, długie szczotki o dużej średnicy oraz wentylatory pozwalają na sprawne utrzymanie drogi startowej i dróg kołowania w sezonie zimowym. Oczyszczanie drogi startowej trwa ok. 15-20 minut.  Oczyszczoną nawierzchnię można zabezpieczyć dodatkowo za pomocą polewarko-posypywarki. Pojazd o szerokim zasięgu ramion roboczych chroni drogę startową przed oblodzeniem za pomocą środków chemicznych o odpowiednich atestach.

  Ostatnim sprzętem kluczowym dla bezpieczeństwa operacji lotniczych jest pojazd do odladzania statków powietrznych. Zbudowany na podwoziu samochodu ciężarowego wyposażony jest w kosz na wysięgniku oraz wysokowydajną pompę. Po zakończeniu boardingu jeśli temperatura i wilgotność wymagają zabezpieczenia samolotu przed oblodzeniem sprzęt przystępuje do pracy. Specjalny płyn do odladzania jest aplikowany  z wysięgnika na kluczowe powierzchnie samolotu. Trzeba pamiętać o tym, że lód nie tylko zwiększa wagę maszyny, ale może również w krytycznych sytuacjach zablokować pracę elementów sterowych statku powietrznego. W zimowym utrzymaniu lotniska niezwykle istotne jest wczesne ostrzeganie, umożliwiające podjęcie działań pozwalających zwalczać oblodzenie dróg startowych. Pracownikom lotniska pomaga w tym nowoczesny system meteorologiczny AWOS, który pracuje od połowy zeszłego roku.   Zima w liczbach: Podczas oczyszczania drogi startowej, dróg kołowania i płyt postojowych oczyszczarki lotniskowe pokonały ponad 1 300 km. Do odladzania samolotów zużyto ponad 15 000 litrów płynu. Do odladzania nawierzchni lotniskowych zużyto 45 000 litrów płynu oraz 6 000 kg granulatu.

 

Dodatkowy rejs i większe maszyny

07.03.2017

17 lipca Lufthansa zaoferuje podróżnym ponadplanowy, dodatkowy rejs na trasie Bydgoszcz – Frankfurt. Airbus A319 wyleci z Portu Lotniczego Bydgoszcz o 18:10 (przylot do Frankfurtu zaplanowano na godz. 19.40). Zwiększenie oferowania to możliwość jeszcze sprawniejszego transferu we Frankfurcie. Dodatkowy rejs jest już dostępny w systemie rezerwacyjnym przewoźnika.

Statystyki - 02.2017

06.03.2017

Port Lotniczy Bydgoszcz w lutym 2017 obsłużył 17 611 pasażerów podczas 320 operacji lotniczych. Wynik ten jest o 16,8 % niższy w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku 2016. Główną przyczyną spadku w ilości obsłużonych pasażerów jest zawieszenie na sezon zimowy 2 połączeń Ryanair (Glasgow i Dusseldorf).

Potrójne punkty w programie Lufthansy

27.02.2017

Planuj swoją podróż z programem Lufthansy PartnerPlusBenefit. Gdy zarezerwujesz przelot na www.partnerplusbenefit.pl, bilet zostanie automatycznie zarejestrowany na koncie w programie, a za rezerwacje na loty z i do Bydgoszczy w okresie od kwietnia do września otrzymasz potrójne punkty. Wystarczy zalogować się do konta i skorzystać z wyszukiwarki przelotów podając Bydgoszcz jako miejsce wylotu lub przylotu oraz termin podróży. Zakupiony bilet zostanie automatycznie zarejestrowany na koncie w PartnerPlusBenefit - planowanie podróży i zbieranie punktów jeszcze nigdy nie było tak łatwe.

Konkurs Rozstrzygnięty!

23.02.2017

Walentynkowy konkurs rozstrzygnięty!

Konkurs Walentynkowy!

15.02.2017

Zaprojektuj walentynkową kartkę dla swojej lotniczej muzy!
W dowolny graficznie sposób pokaż, że kochasz lotnictwo.

Wypij pyszną kawę. Happy hour!

13.02.2017

Od 01 lutego 2017 r. w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A. rusza akcja promocyjna
„Odlotowe Happy Hour”.

Statystyki - 01.2017

06.02.2017

Pierwszy miesiąc 2017 roku Port Lotniczy Bydgoszcz zakończył obsługując 20 632 pasażerów. W tym czasie wykonano 326 operacji lotniczych. Wynik ten stanowi 10% spadek porównując go do nalogicznego okresu w roku ubiegłym. Powodem jest m.in. zawieszenie na okres zimowy 2 połączeń Ryanair - Dusseldorf i Glasgow, które wrócą do rozkładu już 26 marca b.r. W tym samym okresie na rejsach obsługiwanych przez Lufthansę na trasie Bydgoszcz- Frankfurt zaobserwowaliśmy 40,9% wzrost liczby pasażerów. Jest to potwierdzenie atrakcyjności tego połączenia dla biznesu i turystyki w regionie, które z końcem marca zwiększy swoją częstotliwość z 5 do 6 połączeń tygodniowo. Od 27 kwietnia mieszkańcy regionu ponownie będą mogli latać z Bydgoszczy do Rzymu.

Nieznaczny spadek w 2016

03.01.2017

W całym roku 2016 bydgoskie lotnisko obsłużyło ponad 337 000 pasażerów, co stanowi niewielki, 1% spadek w stosunku do roku 2015. Na wyrównany w stosunku do ubiegłego roku wynik wpłynęły dodatkowe, wtorkowe loty Lufthansy, nowe połączenie sezonowe- Bydgoszcz- Rzym oraz konsekwentne zwiększanie oferowania lotów Ryanair do Londynu Stansted (z 5 do 6 tygodniowo w okresie zimowym).